Tradiční setkání u kašny na Husově náměstí neformální formou připomnělo listopadové události v roce 1989 a také, co následovalo v letech dalších.
Akce se zúčastnilo několik desítek občanů, pamětníků ale i dětí. Je vidět, že odkaz 17. listopadu 1989 je stále živý. Jako první promluvila starostka města Česká Skalice Zuzana Jungwirthová: „Třicáté výročí je příležitostí ke zdůraznění hodnot, pro které se tehdy demonstrovalo i ke zhodnocení polistopadové cesty české společnosti“. Přiblížila, že po revoluci jsme co nejdříve chtěli dohonit západní země po 40 letech vlády KSČ.
„Za 30 let naše země prošla mnoha změnami, ne vše hodnotíme kladně. Učíme se, jak s nabytou svobodou zacházet, prošli jsme těžkými obdobími transformace ekonomiky, tvorbou politického systému, byli jsme svědku rozdělení státu, vstoupili jsme do Evropské unie a NATO“, prohlásila Zuzana Jungwirthová. Ta pak vyzdvihla úlohu bývalého prezidenta Václava Havla a přečetla Manifest Festivalu svobody 2019.
Bývalý disident, pozdější starosta města a senátor Petr Fejfar zavzpomínal na již nežijící osobnosti, které se podíleli na převratu ve městě a na jeho chodu v letech následujících. Jeho proslov zakončili účastníci shromáždění minutou ticha.
Pak vystoupila disidentka Alena Pitašová. Informovala přítomné o sobotní demonstraci v Praze na Letné, které se zúčastnila. Dále přečetla prohlášení spolku Milion chvilek pro demokracii a jeho požadavky vůči premiérovi České republiky Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové.
Vzpomínku na 30 let svobody a demokracie zakončil zpěv státní hymny. Na setkání u kašny o dvě hodiny později navázala akce na stejném místě, kterou organizoval bývalý disident Ladislav Cerman, aby připomenul Mezinárodní den studenstva a 17. listopad 1939.
Text a foto Jan Holý
Pondělí
8:00-12.00 / 13.00-17.00
Úterý
8:00-12.00
Středa
8:00-12.00 / 13.00-17.00
Čtvrtek
8:00-12.00
Pátek
8:00-12:00
V červenci a srpnu je úřad každý pátek pro veřejnost uzavřen
Úprava veřejného prostranství u bytového domu Olga
Anketa byla ukončena.