Pietní akt u pomníku legionářů 28. října 2019, který připomenul 101. výročí vzniku Československé republiky, provázel nezvyklý zájem veřejnosti. Za ideálního podzimního počasí památku zakladatelů státu uctilo více než 40 občanů včetně několika dětí.
Oslavili jsme 101 let od vzniku republiky. Čestnou stráž u sochy drželi vojáci v dobových uniformách československých legionářů. Květiny k pomníku položili zástupci vedení města, zdejšího Sokola a Klubu českých turistů.
„Tento den by rozhodně neměl zevšednět. Samostatný stát se nám může zdát jako samozřejmost, ale naši předci o něj museli usilovně bojovat. Vyhlášení samostatného Československa předcházela léta strávená v područí Rakouska-Uherska a intenzivní snaha českého státu o posílení vlastní národní identity a emancipaci v rámci monarchie“, prohlásila starostka města Česká Skalice Zuzana Jungwirthová.
Paní starostka položila si řečnickou otázku a zároveň i odpověděla: „Jaký byl život před sto lety? Nostalgie nám říká, že krásný, veselý, plný šarmu a elegance. Jenže to skutečné Československo, které roku 1918 po krvavé světové válce na nohy postavil Tomáš Garrigue Masaryk, bylo řečí statistiky jiné. Lidé byli chudí, lékařů byl nedostatek, kojenci po porodu umírali a nemoci byly brutální a nevyléčitelné“.
Starostka ve svém projevu zajímavě srovnala životní poměry v nově vzniklé republice a nyní. Za první republiky měli běžní zaměstnanci průměrnou mzdu 135 až 260 korun měsíčně. To samozřejmě vypadá jako pakatel. Kilový pecen chleba stál 3,4 koruny. S vyšším platem si jich tedy zaměstnanec mohl měsíčně koupit 77. Dnes je průměrná mzda alespoň podle řeči čísel výrazně vyšší, činí bezmála 32 tisíc korun hrubého měsíčně. Kilo chleba stojí dle Českého statistického úřadu 24 korun. A kupní síla? Měsíčně si může průměrný Čech koupit 1333 pecnů!
Je třeba si také připomínat, že téměř polovinu století prožila naše republika v nesvobodě. Ať už šlo o fašistickou nebo komunistickou diktaturu. Važme si proto posledních třiceti let, kdy žijeme ve svobodném státě. Toto výročí si v našem městě připomeneme již v průběhu listopadu, kdy město a jeho složky připravují celou řadu vzpomínkových akcí.
První z nich bude beseda pod názvem Sametový podvečer ve zdejší městské knihovně ve středu 13. 11. Následovat bude tradiční Setkání u kašny na Husově náměstí 17. 11. a Sametový ples v sokolovně 23. 11. Program doplní také výstava historických dokumentů v informačním centru nebo vystoupení Novoměstské filharmonie v sokolovně 17. 11. a koncert vážné hudby ve Vile Čerych 22. 11.
Text a foto Jan Holý
Pondělí
8:00-12.00 / 13.00-17.00
Úterý
8:00-12.00
Středa
8:00-12.00 / 13.00-17.00
Čtvrtek
8:00-12.00
Pátek
8:00-12:00
V červenci a srpnu je úřad každý pátek pro veřejnost uzavřen
Úprava veřejného prostranství u bytového domu Olga
Anketa byla ukončena.