Cesta: Aktuality / Zemřel válečný hrdina pplk. Jiří Pavel


Zemřel válečný hrdina pplk. Jiří Pavel

V pátek 30. června 2017 zemřel pplk. Jiří Pavel, válečný veterán a hrdina bitvy u Dunkerque. Bylo mu 95 let.

Když se po II. světové válce vrátil domů, musel čelit komunistické represi stejně jako řada jeho kolegů. Přesto nikdy neztratil víru v člověka. "Po válce jsme se vrátili sice domů jako vítězové, avšak režim nás brzy přesvědčil o tom, že my jsme to vlastně nevyhráli," říkával.

Jiří Pavel se narodil 27. dubna 1922 v obci Říkov u České Skalice. Za II. světové války se coby sedmnáctiletý student rozhodl uprchnout do Francie, kde chtěl vstoupit do Československé zahraniční armády Považoval za svou vlasteneckou povinnost postavit se zlu se zbraní v ruce. Po útěku přes Slovensko, Podkarpatskou Rus, Polsko, Maďarsko, Jugoslávii a Střední Východ se dostal do Francie v únoru 1940. Tato strastiplná cesta trvala dlouhé tři měsíce. Z Francie se v létě téhož roku dostal do Anglie. Později byl vyzván, aby absolovlal kurs pro elitní jednotky vojáků a parašutistů. Věřil, že jako parašutista se vrátí do okupované vlasti. K tomu však nedošlo. Prodělal výcvik jako řidič a velitel tanku. Na frontu se ale dostal a se svojí jendotkou bojoval u francouzského města Dunkerque v rámci spojenecké invaze.

Do Čech se vrátil na jaře 1945. V té době již byl ženatý s Angličankou Betty, se kterou měl syna Jiřího. Později se manželům narodili synové Slavomil a Josef. Po válce odešel z armády a dokončil střední školu. Pavlovi žili poklidně až do února 1948. Vlastenec a křesťan se netajil svými postojil. Komunistého ho uvěznili. Přestože byl propuštěn, režim se přičinil o to, že směl vykonávat pouze těžkou manuální práci. Živili se výkopovými pracemi a také pracoval v kamenolomu. Rodinu Pavlovu komunistická moc těžce trápila. Proto se rozhodla v roce 1969 odejít do Velké Británie do exilu. Britské ostrovy se pro Jiřího Pavla staly domovem. 

Do Československa se Jiří Pavel s manželkou vrátil až v roce 1990. Svůj život dožil u syna v České Skalici. Do poslední chvíle neztratil životní optimismus, který ho provázel celý život. 

Osudy pplk. Jiřího Pavla zachytil Martin Reichl v knize "F 2074 VYPRÁVÍ… VZPOMÍNKY PŘÍSLUŠNÍKA ČESKOSLOVENSKÉ OBRNĚNÉ BRIGÁDY JIŘÍHO PAVLA"

Poslední rozloučení se Jiřím Pavlem se uskuteční ve čtvrtek 6. července 2017 ve 14 hodin v maloskalickém kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Text a foto Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání