Cesta: Aktuality / Za Ing. Josefem Daňsou


Za Ing. Josefem Daňsou

Věděla jsem, že je Pepa vážně nemocný, že po kratším „oddechu“ se nemoc vrátila, věděla jsem, že odstupuje z funkce místostarosty, že se loučí s přátelskými díky za spolupráci, ale stále jsem si myslela, že není ještě tak zle… ještě před měsícem jsme spolu telefonovali, ještě jsme doufali.

S Pepkem, jak jsme mu říkali, jsem se znala od mládí. A v roce 1965 jsem ho, ještě jako žáka ZDŠ, angažovala do své divadelní dramatizace Dobrodružství Hucka Finna. Vhlavní roli se na premiéře úspěšně vypořádal s angínou i s tím, že „neslezl z jeviště“. Našemu Divadelnímu souboru mladých zůstal věrný i v dalších představeních – v r. 1966 to byla hra Pierra de Marivaux Hra lásky a náhody, ke které jsme se vrátili ještě jednou v obnoveném představení r. 1975, pomáhal i nadále, byl vždy veselým, optimistickým kamarádem, který i na „otravných“ zkouškách udržoval v souboru dobrou náladu, legraci.

Od mládí patřil k českoskalickým patriotům, a to nejen svými rodinnými kořeny. Sešli jsme se také jako průvodci v nově otevřeném Muzeu Boženy Němcové, kde Pepa zářil jako „mládežnický“ průvodce a znalec díla Boženy Němcové. I zde jsme si užili spoustu legrace. Svou porci obdivu a lásky k České Skalici pak Pepík odevzdával především ve funkci místostarosty města v letech 2002 – 2013. Zasloužil se o organizaci sjezdu rodáků 6. 9. 2003, o udržení Muzea textilu v České Skalici, snažil se o vytváření nové koncepce a využití místních památek, přicházel na většinu kulturních akcí ve městě pořádaných, měl velký podíl na slavnosti k 150. výročí úmrtí Boženy Němcové v roce 2012. Vedle kulturních aktivit samozřejmě nezanedbával ani ty v oblasti správní, technické. Podporoval družební svazky s polským městem Bardo i Polanica Zdroj.

Byl jedním z kmotrů při křtu mé knihy Z českoskalických pamětí v lednu 2012. Těšil se z jejího vydání, doporučoval, abych pokračovala ve vypsání další českoskalické historie.  Vážím si jeho pomoci také při přípravě mé nové knihy věnované České Skalici - Osobnosti kultury, umění a vědy. V létě 2012 napsal krásnou předmluvu, bohužel už se nedočkal vydání knihy, která se objeví až letos na jaře. Bude připsána památce dobrého přítele, kamaráda Pepíka Daňsy.

Mgr. Věra Vlčková


Jazykové verze


Vyhledávání