Cesta: Aktuality / Za Babičkou do Ratibořic míří stovky návštěvníků


Za Babičkou do Ratibořic míří stovky návštěvníků

Ratibořice – Babiččino údolí ožilo znovu po roce postavami z nejznámějšího díla Boženy Němcové, které sem každoročně přilákají několik tisíc diváků. Letos poprvé se akce odehrála podle zbrusu nového scénáře.

První část akce se odehrává v prostorách ratibořického zámku. Kde návštěvníky nejprve komorná seznámí s požadovanými mravy, aby všichni věděli, jak se mají chovat před paní kněžnou. Ještě před tím ale návštěvu zdrží nerudný komorník Leopold. Pak ale už dorazí do salónu, kde je přijme vznešená kněžna v nádherné róbě. Shodou okolností v Ratibořicích pobývá také její schovanka slečna Hortenzie, která diváky doprovodí při zbývající části prohlídky zámku.

Program poté návštěvníky Babiččina údolí zavede až k vodnímu mlýnu, kde je přivítá rozpustilý pan mlynář. Ve mlýně účinkuje Folklorní soubor Barunka z České Skalice, který zde předvádí, jak to dříve chodilo na vsi a ve mlýně. Ve mlýně je veselo. Zní tam hudba a zpěv. Ale pan mlynář je nekompromisní a nakonec vyžene děti na seno, protože se blíží bouřka.

Hromy a blesky naštěstí nepřišly, proto mohou lidé pokračovat cestou údolím kolem Gutfreundova sousoší Babičky s dětmi až ke Starému bělidlu. Zde už je čekají děti a hlavně toužebně vyhlížená babička s vnoučaty.

Za Babičkou do Ratibořic můžete zavítat až do neděle 10. června v době od 9 do 16 hodin.

Text a foto Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání