Cesta: Aktuality / Vyznavači bílé stopy pozor!


Vyznavači bílé stopy pozor!

V poslední době je stále oblíbenější běžecké lyžování. Dá se provozovat všude kde je jen trochu sněhu. V rámci Kladského pomezí je především provozováno na Policku, Broumovsku i v Jestřebích horách. Jsou-li příznivé sněhové podmínky je mnoho vyznavačů i u nás na Českoskalicku. Především je hodně zájemců, kteří navštěvují Babiččino údolí. Pěkný požitek z běžkování je umocňován tehdy, jsou-li k dispozici kvalitní lyžařské tratě.

V Kladském pomezí je koordinátorem provozování lyžařských tras Svaz cestovního ruchu Branka. Běžecké tratě jsou v rámci Kladského pomezí uspořádány do běžeckých oblastí. Úpravu tras v oblasti Jestřebí hory zajišťuje Dobrovolný svazek obcí Jestřebí hory. Lyžařské tratě jsou postupně rozšiřovány i do oblastí s nižší nadmořskou výškou. S organizátory běžeckých tratí se podařilo dohodnout rozšíření i o trasu v Babiččině údolí. Trasa v Babiččině údolí bude začleněna do oblasti Jestřebí hory.

Popis trasy: Trasa je nenáročná vede vesměs rovinatým terénem. Začíná u vstupu do "Bažantnice" v České Skalici nedaleko Klubovny zahrádkářů. Kopíruje řeku Úpu a po loukách směřuje k "Vilémovu mostu" za místní částí Zlíč. Zde přechází cestu vedoucí do Ratibořic a pokračuje malebným Babiččiným údolím pod "Ratibořickým zámkem", vyúsťuje u "Mandlu" , okolo kterého projde k "Mlýnu" . Po louce obejde pomník "Babičky B.Němcové", vede k "Bělidlu" , ke "splavu Viktorky" a řeku přechází přes "Bílý most" . Za mostem sjíždí na louku směrem k hájence "Na Pohodlí" . Stopa končí u "Žernovské lávky" a stejnou trasou se vrací zpět do České Skalice. Trasa měří 5 km s cestou zpět tedy 10 km. Občerstvení je možné v restauracích ve Zlíči, které jsou od Vilémova mostu v Ratibořicích vzdáleny pouhých 400 m. Trasa bude upravena pro klasiku.

Stopa bude upravována i z Pohodlí do Havlovic tzv. Panská cesta, kde naváže na okruh z Náchodce, k Devíti křížům a okolo lomu Krákorka, přes hrad Vízmburk zpět do Náchodce. Trasa Babiččino údolí je podle priority údržby klasifikována jako zelená trasa - nejméně důležité stopy, údržba závisí na sněhových podmínkách. Značení zatím není zavedeno v terénu. Žádáme návštěvníky, aby se na upravené běžecké tratě nevydávali pěšky ani nenechávali volně pobíhat psy a neničili tím běžecké stopy!

Přehled o lyžařských běžeckých tratích i o aktuální situaci najdete na stránkách Kladského pomezí na adrese http://ski.kladskepomezi.cz/bezecke-oblasti/

Těšíme se, že s prvním sněhem bude možné "běžkovat" i v Babiččině údolí.Jazykové verze


Vyhledávání