Cesta: Aktuality / Výstava železničních modelů láká stovky diváků


Výstava železničních modelů láká stovky diváků

Česká Skalice – Ve zdejší klubovně zahrádkářů se koná již pátý ročník výstavy železničních modelů, který uspořádala Ivana Karlíčková spolu s přáteli. Navštívit ji můžete až do neděle 14. září 2012. Oteveřena je v sobotu od 9 do 18 a v neděli od 9 do 16 hodin. „Přípravu letošní výstavy jsme zahájili prakticky již vloni v září, kdy se konal předchozí ročník“, uvedl Oldřich Karlíček z pořadatelského týmu.

K vidění zde je více než 10 kolejišť nejrůznějších měřítek. Skutečným unikátem je miniaturní traťový okruh v měřítku T 1:450. Rozchod kolejnic v tomto případě činí 3 mm. „V tomto měřítku se  vyrábí i funkční  výhybky, budovy, figurky lidí i psů“, prozradil nám autor kolejiště Václav Podracký, který se specializuje na o něco větší modely tzv. zetka v měřítku 1:220. „A psi jsou velcí jako zrnko máku“, dodal se smíchem jeho kolega tétéčkář Jaroslav Dlohoška.

Protipólem k miniaturním kolejištím jsou velmi pěkné modely značky Merkur o rozchodu kolejnic 32 mm. To ale ještě nic není proti Zahradní železnici Zásmucka, která rozprostře svoje kolejivo přímo před klubovnou v neděli. Zahradní železnice totiž má rozchod 300 mm. Velikost strojů se pak blíží velikosti skutečných důlních vozů. 

V po celý víkend si návštěvníci mohli vyzkoušet vlastní modelářskou zručnost.  V pátek děti soutěžily o hodnotné ceny, když musely odpovědět na všetečné 4 otázky.  Ty však nebyly nijak těžké. Odpovědi si každý mohl najít v prostorách expozice. V sobotu se modelářské veřejnosti věnoval Daniel Buchtela, pod jehož vedením si zájemci postavili pěkná dioráma.

Veřejnou premiéru na českoskalické železniční výstavě má zbrusu nový projekt modulové železnice Podkrkonoší v měřítku 1:120. Ten si klade za cíl postavit věrnou kopii všech nádraží na trati Jaroměř – Trutnov. Pokud nevíte, co je modulová železnice, pak vězte, že se jedná o modely poskládané z jednotlivých kusů kolejiště – tzv. modulů. Z nich pak vzniká konkrétní trať například i s regulérním jízdním řádem.

Pro nejmenší návštěvníky je připraven dětský koutek. Výstavu dále zpestřují dioráma modelářského kroužku z České Skalice a ze soukromých sbírek, plastikové modely RC modely, vrtulníky, funkční autodráha a dřevěná vláčkodráha, která se těší zájmu hlavně nejmenších dětí.

Text a foto Jan HolýJazykové verze


Vyhledávání