Cesta: Aktuality / Vánoční strom rozsvítil Husovo náměstí


Vánoční strom rozsvítil Husovo náměstí

Česká Skalice – Se začátkem prosince zahájil i advent. K první adventní neděli tradičně patří rozsvícení vánočního stromu na Husově náměstí. Akci organizuje zdejší Středisko volného času Bájo, které pro diváky letos připravilo vystoupení ženského pěveckého sboru Pěnice ze Skalice.

Nejedná se ale o čistě ženské sdružení, protože zpěvačky doprovází tři muži. Vratislav Stára fouká na harmoniku, Leoš Janků hraje na kytaru a neformálním vedoucím souboru je kytarista Petr Demjanovič, který se postaral i o nazvučení celé akce. Všichni muži rovněž zpívají. Ženské hlasy ale sboru dominují.

Městský vánoční strom pochází od manželů Sádlových ze Svobodovy ulice. Jak nám prozradila Zdena Sádlová, původně to měl být okrasný smrček, který měl vyrůst jen asi do 2 metrů. Realita ale byla jiná, stříbrný smrk přerostl dům a začal ho i ohrožovat. „Sázeli jsme ho s manželem před 33 lety“.

Pracovníci Technických služeb města pomocí vysokozdvižné plošiny a jeřábu strom pokáceli v úterý 12. listopadu 2013. Tentýž den jej vztyčili v parku na Husově náměstí.

Vánoční strom se naplno rozsvítil v neděli 1. prosince krátce po 16. hodině. Dopomohly mu k tomu také zvonečky diváků, kterých se sešlo několik stovek. 

Text a foto Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání