Cesta: Aktuality / Setkání u kašny připomnělo 29 let staré listopadové události


Setkání u kašny připomnělo 29 let staré listopadové události

Při tradičním neformálním setkání u kašny na Husově náměstí si účastníci připomněli 29 let od sametové revoluce. Akce se zúčastnilo zhruba 40 návštěvníků většinou střední a starší generace. Potěšitelná byla účast mladých lidí. Je důležité připomínat si důležité okamžiky našich.

Stejně jako je symbolem revoluce v Praze Václavské náměstí, v České Skalici je to kašna na Husově náměstí, která byla svědkem prvních setkáních veřejnosti v listopadu 1989. Generální stávka 27. listopadu 1989 se ve městě Boženy Němcové odehrála na sousedním prostranství. Improvizovaná tribuna pro řečníky stála před bývalým hotelem Zlatá hvězda.

„Není mnoho pozitivních výročí v naší historii, které si můžeme s hrdostí připomínat. V osmičkových letech to je vznik samostatného stát, jehož sté výročí jsme oslavili před pár týdny. Události roku 1938, 1948 a 19368 jsou pro naši zemi výročími hodně tragickými,“ uvedla ve svém projevu starostka města Zuzana Jungwirthová. „Dnešní doba nám a našim dětem umožňuje studovat, cestovat a svobodně podnikat. Nežijeme ve vakuu a proto víme, že tento klid a svobodu si musíme chránit, není to všude taková samozřejmost jako u nás“, upozornila starostka.

Petr Fejfar uvázal symbolický uzel na kapesníku, abychom nezapomínali, že demokracie není samozřejmost. Ten pak zavěsil vedle pamětní desky na kašně, která připomíná listopadové události roku 1989.

Text a foto Jan Holý

 Jazykové verze


Vyhledávání