Cesta: Aktuality / Ratibořice po velké vodě znovu ožívají


Ratibořice po velké vodě znovu ožívají

Po nedělní povodni se život v Babiččině údolí vrací do normálních kolejí. Voda naštěstí v Ratibořicích nenapáchala velké škody. Prohnala se údolím a kupodivu s sebou nepřinesla bahno ani příliš mnoho naplavenin. Proto jsou louky stále zelené, jen tráva leží, jako by ji někdo učesal obřím hřebenem.

Z památkově chráněných objektů se voda dostala jen do suterénu Rudrova mlýna a do prostor přilehlého občerstvení. Památkáři však byli připravení, mobiliář mlýna vynesli do vyšších míst. Teď je potřeba objekt umýt a vysušit. V zázemí Posezení na mlejně se v úterý pilně uklízelo. „Teď potřebujeme uklidit a vysušit objekt. O víkendu chceme znovu otevřít“, prozradil majitel občerstvení Miloš Lokaj. „Když počasí dovolí, sejdeme se v údolí!“ dodal s mírnou obavou v hlase.

Do Starého bělidla se voda nakonec nedostala, zůstala stát pár centimetrů od prahu domu. Bělidlo je normálně otevřené, v úterý otevřeli památkáři i mlýn a vodní mandl. Zámku se voda vůbec nedotkla, proto je rovněž v provozu.

Voda v řece Úpě nadále klesá. Druhý povodňový stupeň odvolali pracovníci Povodí Labe v úterý 4.6. v 7 hodin ráno. V platnosti zůstává první stupeň – bdělost. Předpověď počasí je naštěstí příznivá, proto lze očekávat další pokles hladiny Úpy.

Příští týden se uskuteční tradiční akce nazvaná Za Babičkou do Ratibořic. Návštěvníci Babiččina údolí o setkání s oživlými postavami z Babičky nepřijdou. Akce se uskuteční ve dnech 12. – 16. června 2013 v době od 9 do 16 hodin. Přijďte pobejt…

Text a foto Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání