Cesta: Aktuality / Problematika padajících skal v Babiččině údolí není žádnou novinkou


Problematika padajících skal v Babiččině údolí není žádnou novinkou

Letošní sesuv skal v Bažantnici není zdaleka první. Současný je mnohem menší než ten v osmdesátých letech. Tehdy spadlo téměř na stejném místě kolem 5 m3 kamene. Byl to velký problém a cesta byla uzavřena.

Nikdo tehdy nevěděl jak s tím naložit. Jednalo se s tehdejší správou lesů a nakonec dělnici spadané kamení jen odstranili. Podílely se na tom i Technické služby města Česká Skalice. Uspokojivé řešení nebylo nalezeno. Návrhy na stržení dalších skalních bloků neprošlo.

Argumentovalo se tím, že se nejedná o častý jev, což lze s odstupem času potvrdit. Skalní bloky jsou nestabilní. Každý rok se ze skal odloupne pár kamenů. Skála ustoupila za posledních 50 let díky spadům v některých místech o 2 až 3 metry. Dobré je si všimnout, že hrana skály je také narušena a mimo spadu kamene hrozí výhledově i pády stromů. Sesutí skály nelze předpovědět, ale v posledních dvou letech bylo zřejmé, že se skalní pukliny zvětšují. Není vyloučeno, že může dojít k dalšímu sesuvu. V suti se vyskytují poměrně často fosilie, dokumentující naši dávnou minulost.

Text: Ladislav Havrda
Ilustrační foto: zhruba 100 let staré historické pohlednice z období Rakouska-Uherska ze sbírky Jana Holého


Jazykové verze


Vyhledávání