Cesta: Aktuality / Poděkování (nejen) zlíčským patriotům


Poděkování (nejen) zlíčským patriotům  

Kaplička Narození Panny Marie ve Zlíči se 30. prosince rozezněla vánočními zpěvy a koledami. Již pátým rokem se zde scházejí zlíčští sousedé i další „poutníci“, kteří si přicházejí s chutí společně zazpívat a užít si vánoční atmosféru v jedné z nejstarších památek na Českoskalicku (1714). Toto setkání se koná pod názvem "Vánoční zvonění ve Zlíči"

A těch lidí nebylo málo. Vítáni jsou i všichni, kteří přicházejí s hudebními nástroji. Letos zpěváky doprovodila kytara, flétna a viola.

Zlíčští patrioti připravili pro příchozí zpěvníčky. Program obohatili verši manželé Netrestovi, technickou podporu a po zpívání i něco na zub zařídili Hauckovi, Hankovi a další. Přívod elektřiny poskytl soused Zdeněk Křička.

Po vydařeném zpívání se před kapličkou rozléval pro zahřátí svařáček či jiné „temperující“ tekutinky, ochutnávaly se štoly i další dobroty a sousedsky se klábosilo.

Česká Skalice sice není velké město, ale zase není tak malá, aby se všichni znali. Je proto výborné, když se v jednotlivých lokalitách města (Staré město, Kamenec, Škvárovna, Pod Vinicí, Maloskalická náves, Zájezd, Zlíč, Spyta, Škvárovna, Žižkův kopec, „Pivovarák“…) dokáží dát dohromady sousedé, domluvit se a zrealizovat společné akce.

Pokud jim toto pozitivní nadšení vydrží a zaměří se i na „obecní“ problémy ve svém okolí, pak mohou i v tomto ohledu tyto věci změnit k lepšímu a mají větší možnost je prosadit i ve prospěch města. Tuto možnost mají např. formou osadních výborů.

A že to jde, když je chuť, dokazují nejen „zlíčáci“, ale již mnoho let i „zájezďáci“ např. v jejich areálu SK Ruchadlo, i další.

Díky Vám za to, patrioti.

Text a foto: Jan Vlček 


Jazykové verze


Vyhledávání