Cesta: Aktuality / Pastor undergroundu Heryán hrál štamgastům v hospodě U Konvalinků


Pastor undergroundu Heryán hrál štamgastům v hospodě U Konvalinků

Česká Skalice – Zcela ojedinělou příležitost setkat se salesiánským knězem, což je řehole římskokatolické církve, písničkářem a pastorem undergroundu Ladislavem Heryánem(53) měli v pátek 15. listopadu večer návštěvníci restaurace U Konvalinků. Zcela zaplněná hospoda při vystoupení, které zorganizoval Klub Konvalinkových umělců a volnomyšlenkářů, až do noci poslouchala v Heryánově podání písně nejen z oblasti undergroundu, v němž se kněz s vizáží „máničky“ vždy pohyboval.

Přestože plakát, který zval na akci, představil Heryána v kněžském rouchu a s kytarou v ruce, nic nenasvědčovalo tomu, že do hospody dorazil kněz. „On tady bude kázat?“ ptali se před vystoupením někteří účastníci večera. Nic takového se nedělo a ke stolu s kytarou usedl muž s dlouhými vlasy, který do prostředí hned zapadl. „Není nutné nikomu, kdo to neví, dávat najevo, že jsem kněz. Přijel jsem do České Skalice hrát, zpívat a povídat si s přáteli,“ uvedl Heryán, který mimo jiné 19. listopadu 2011 kázal při pohřbu Ivana Martina Jirouse, řečeného Magor, v klášterním kostele Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří.

Ladislav Heryán vystudoval stavební průmyslovku a Vysokou školu stavební v Brně. Od 17 let tajně studoval teologii. V roce 1981 se stal salesiánem. Po škole a vojně pracoval v brněnské panelárně a nadále se věnoval studiu teologie. V roce 1987 emigroval do Říma, aby pokračoval ve studiu a pak vstoupil do misií v Africe. V Římě absolvoval postgraduální studia na Papežském biblickém institutu a na žádost nadřízených se roku 1997 vrátil domů. Od roku 2002 vyučuje biblistiku na Vyšší sociálně pedagogické a teologické škole Jabok a na Institutu ekumenických studií při ETF UK v Praze. Pracuje v nízkoprahovém klubu Vrtule při Salesiánském středisku mládeže v Praze Kobylisích. V roce 2009 se stal doktorem teologie.

Text a foto: Hynek Šnajdar


Jazykové verze


Vyhledávání