Cesta: Aktuality / Olga Sommerová představila nesmrtelnou hvězdu BN


Olga Sommerová představila nesmrtelnou hvězdu BN

Česká Skalice – Program letos vyhlášeného Roku Boženy Němcové pokračoval v úterý 20. listopadu 2012 ve Vile Čerych promítáním dokumentárního filmu režisérky Olgy Sommerové "Nesmrtelná hvězda Božena Němcová". 

Přestože se jedná o starší dokument, prostory jídelny vily se zaplnily do posledního místa. Filmový esej o slavné spisovatelce uvedla sama autorka. Projekci ze začátku provázely drobné technické problémy. Nakonec se ale film rozeběhl a návštěvníci si jej vychutnali na velkém plátně.

Olga Sommerová několik let přesedala Společnosti Boženy Němcové v Praze. Bohužel se jí to ale nepodařilo skloubit s dalšími aktivitami, proto tento prestižní post přepustila své následovnici. Činnost pražské SBN posléze v tichosti ustala.

Režisérka Olga Sommerová snímek "Nesmrtelná hvězda Božena Němcová" pořídila na podzim 1997 jako poctu milované spisovatelce. Z filmu je patrné, že se nepídila po skandálech, zaujala ji postava Němcové jako ženy, která vyčnívala z tehdejší společnosti. 

Osobnost, dílo a pohnutý osud geniální autorky interpretují spisovatelé, herečky a literární vědci, kteří velikou Boženu obdivují. Sommerová vytvořila dobrý scénář a jako správné dokumentaristce jí není cizí ani pohotovost a improvizace. Zrodu dokumentu nahrály i některé příznivé náhody, se kterými se původně nepočítalo. V České Skalici natáčela v muzeu, ve Staré škole, v kostele a na nádraží. V Ratibořicích na Starém bělidle a na zámku, v Praze na vyšehradském hřbitově a v historických exteriérech.

"Ráda vzpomínám na dva dny strávené v tomto městě", uvedla. Shodou okolností se v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové v době natáčení odehrával jiřinkový bál. Ten se ale ve své historické podobě nekoná každý rok, ale pouze jednou za čas. Ve filmu se objevily postavy tančící v dobových kostýmech. V sousedním kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde se spisovatelka provdala za Josefa Němce, zkoušeli zrovna mladí muzikanti. Jejich skladbu Ave Maria režisérka natočila spolu s postavou filmové Boženy Němcové, kterou představovala herečka Jana Hanáková. Na českoskalickém vlakovém nádraží se zcela náhodně podařilo režisérce natočit příjezd parního vlaku, do kterého představitelka paní Boženy nastoupila. Historický vlak v létě o sobotách vozívá výletníky po kraji Boženy Němcové, Aloise Jiráska a bratří Čapků. Supící lokomotiva a prastaré vagóny si tak zahrály v dokumentu o největší české spisovatelce. 

Návštěvníci "filmového klubu" ve Vile Čerych odměnili film a vyprávění Olgy Sommerové vřelým potleskem.

Text a foto Jan HolýJazykové verze


Vyhledávání