Cesta: Aktuality / Novoměstská filharmonie studentům a republice


Novoměstská filharmonie studentům a republice

V neděli 18. listopadu 2018 se v českoskalické sokolovně před vyprodaným sálem rozezněly skladby velkých klasiků v podání Novoměstské filharmonie (Nofi), která během večera připomněla osmičková výročí.

Koncerty Novoměstské filharmonie jsou v České Skalici už velkou tradicí. Tentokrát se navíc podařilo zcela vyprodat prostor zdejší sokolovny. Mezi návštěvníky nechyběli oddaní fanoušci, ale také nové tváře, které nalákala dobrá pověst Nofi. Na všechny čekalo během večera několik překvapení a to jak od interpretů, tak i od pořadatelů, kteří pro lepší komfort interpretů i posluchačů, mimo tradiční výzdoby prostor českoskalické sokolovny, zajistili a smontovali pódium pro orchestr.

Zatímco na pódiu čekal orchestr oděn ve stylu první republiky, dirigent Jaroslav Rybáček netradičně prošel mezi diváky, doprovázen studentkou operního zpěvu Václavou Štěpánovou. Po příchodu na jeviště se právě ona ujala zahájení koncertu československou hymnou. Jakmile zazpívala první tóny, diváci povstali a řada z nich se ke zpěvu přidala. Také při slovenské části Nad Tatrou sa blýska počet hlasů neklesal.

Po krátkém přivítání se Nofi pustila do Koncertu pro dva klarinety a orchestr od Františka Kramáře, ve kterém excelovali sólisté Stanislav Hájek a Martin Čechovič. Následovala skladba Oskara Nedbala z baletní pantomimy Pohádka o Honzovi a po ní Můj domov od Antonína Dvořáka.

V druhé polovině zazněly skladby Slovenský tanec od Miloše Smatka, Rondo pro violoncello a orchestr od Antonína Dvořáka se sólistou Filipem Ruferem a rozloučení proběhlo za zvuku překrásné symfonické básně Z českých luhů a hájů Bedřicha Smetany.

Spokojení posluchači neodcházeli s prázdnou. Na památku si odnášeli Nofiny, které jim posloužily jako průvodce celým večerem i životem orchestru.
Letošní koncertní sezóna se pro Nofi uzavřela, ale již na jaře 2019 je čeká série koncertů s klavírním virtuosem Lukášem Vondráčkem. Více informací naleznete na www.nofi.cz
_____________________________________________________________________________________________________

Novoměstská filharmonie (NOFI) je jedinou neprofesionální filharmonií v Královéhradeckém kraji. Natočila dvě CD (Tance a Filmové melodie), nahrála filmovou hudbu ke snímku Nickyho rodina o Nicholasu Wintonovi a v minulosti posbírala mnoho ocenění na mezinárodních soutěžích.  Věkový průměr muzikantů se pohybuje kolem 23 let, ale navzdory svému mládí se s dirigentem Jaroslavem Rybáčkem a uměleckou vedoucí Irenou Rybáčkovou nebojí pouštět také do náročných skladeb klasické hudby.

Text Jiří Švanda
Foto Petr Tuček


Jazykové verze


Vyhledávání