Cesta: Aktuality / Nasáli atmosféru s Masajem a podpořili školu v Tanzanii, tam putuje přes 40 tisíc korun


Nasáli atmosféru s Masajem a podpořili školu v Tanzanii, tam putuje přes 40 tisíc korun

Kdo zná muzikanta, spisovatele, cestovatele, majitele kiosku u zámku v Ratibořicích, neúnavného podporovatele dětí v Tanzanii a českoskalického velvyslance pro Afriku Jiřího Georga Rosu, potvrdí, že je to muž činu, aktivní a neposedný člověk. To se ukázalo v sobotu večer v českoskalické sokolovně, kde už posedmé pořádal benefiční festival Nasajem s Masajem.

Byl na pódiu, za chvíli proběhl sálem, aby se na vteřinu zastavil v předsálí a vzápětí se chopil mikrofonu na jevišti. Jeho charakteristickým znakem byla nebývalé hustá a kudrnatá černá paruka. „Je mi v ní horko a musím říct, že bych už nikdy nechtěl mít vlasy,“ sundal paruku a rukou si přejel holou hlavu.

Kdo se v sobotním večeru vydal do sokolovny, a ukázalo se, že si tam cestu našlo tři sta pět návštěvníků, určitě nelitoval. Nejenže s Masajem nasál skvělou atmosféru, případně nějaké ty nápoje, ale podpořil tím také dobrou věc. Při festivalu bylo jen na vstupném vybráno více než 30 tisíc korun, dalších 3300 korun činily dobrovolné příspěvky, prodej Rosovy knihy Tanzánie - Safari Njema a triček vyneslo 9600 korun. Celkový výtěžek byl 43 114 korun. „Všechny peníze půjdou na roční provoz naší školy v Tanzanii,“ ubezpečil Rosa. K tomu, aby tomu tak bylo, přispěli účinkující, bez nichž by festival nemohl existovat.

Úvod se nesl ve výrazně africkém duchu, kdy na scéně za bubny usedla formace nazvaná Divoké bubny složená s černošských muzikantů z Guiney a bubenic ze Dvora Králové. Byla to skvělá show, která naznačovala, že africký večer se ubírá správným směrem. K té významně přispěl i malý syn Václava Vincenza Duška, Rosova velkého kamaráda a spolutvůrce školy v Tanzanii, kterou společně před třemi lety otevřeli. Syn bez problémů během koncertu hrál na malý bubínek, zatímco jeho keňská maminka pořizovala video.

Ikona českoskalické hudební scény, punková kapela Los Candelabros, to rozjela pořádně od podlahy. Součástí bylo vystoupení dvou hostů. Tím čestným, který výrazným zpěvem skupinu obohatil, byl Pavel Pokorný alias Iggy Pop Špína z Nového Sedla u Lokte na Karlovarsku. Ten v České Skalici proslul tím, že si před lety v restauraci Formanka po několikahodinovém spánku na stole přivodil tak zvanou opileckou obrnu. V souvislosti s touto mimořádnou událostí mu kamarádi z Klubu Konvalinkových umělců a volnomyšlenkářů na opěradle lavice odhalili pamětní cedulku.

„Pijeme spolu všichni tady, Konvalinka everybody,“ znělo pak sálem a tím byl představen druhý host večera. Za bongo se postavil a kapelu doprovodil výčepní ze zdejší hospody U Konvalinků a skromný pianista Sláva Flori Doubek, proslulý jako nejlepší interpret Psího valčíku. Svého úkolu se zhostil znamenitě a svou vybroušenou bubenickou technikou doprovázel s chutí punkové seskupení. „Příště bych už chtěl konečně vystoupit také jeho zpěvák,“ sliboval po koncertu tajemně.

„S charitami v této zemi se roztrhl pytel, ale nikdy jich není dost. Tato charita je ale trochu jiná než obvykle. Je skvělé, že ty peníze, které se tady vyberou, dokáží živit školu v Tanzanii celý rok.  Je nepředstavitelné, že pár korun, za které tady nedokážeme žít ani dva měsíce, naučí partu dětí psát, číst a žít,“ prohlásil před koncertem známé kapely Heebie Jeebie její frontman Tomáš Bréba Peterka.

Skalní fanoušci si přišli na své při vystoupení domácí kapely Experiment Rock, která do éteru vypustila osvědčené „fláky“ světoznámých kapel a tečku za letošním vydařeným festivalem Nasajem s Masajem udělala řízná kapela Asacra. „Myslím, že to byl jeden z nejlepších ročníků festivalu. Moc mě potěšilo, že přišlo tolik lidí podpořit dobrou věc. Jsem velmi spokojený a všem, kdo přišli, děkuji. Provoz školy v Tanzanii je na další rok zajištěn,“ dodal organizátor festivalu Jiří Georgo Rosa.

Text a foto: Hynek Šnajdar


Jazykové verze


Vyhledávání