Cesta: Aktuality / Na věži staré radnice se při ohňostroji rozbušilo velké červené srdce


Na věži staré radnice se při ohňostroji rozbušilo velké červené srdce

Česká Skalice – V souladu s tradicí se ve čtvrtek zaplnila polovina Husova náměstí, kde se zhruba dva tisíce obyvatel města shromáždilo, aby se pokochalo novoročním ohňostrojem. Navzdory mlze, která limitovala lepší podívanou, byli diváci spokojeni. Ohňostroj měl letos malé zpestření. Zatímco z věže staré radnice letěly k nebi barevné ohňové proudy, na straně věže se v doprovodu hudby rozbušilo velké červené srdce.

Další novinkou bylo, že před odpálením ohňostroje poprvé promluvil nový starosta Martin Staněk a doprovázela ho moderátorka a rozhlasová redaktorka Romana Pacáková. „Starý rok jsme včera se všemi poctami vyprovodili. Teď už hledíme dopředu a s nadějí vyhlížíme, jakou tvář nám ukáže rok 2015,“ řekla Pacáková a předala slovo starostovi Staňkovi.

Ten připomenul, že ohňostroj na nový rok má ve městě už delší tradici a sousedské setkání se známými, kamarády a rodinou je příjemným předělem mezi sváteční dobou Vánoc a startem do nového roku. „Již brzy se dozvíme, jak se naplňují naše očekávání a co všechno nám nový rok přinese,“ prohlásil starosta a obyvatelům města popřál, aby jejich kroky v roce 2015 vedly směrem, který se jim líbí, aby se jim dařilo překračovat všechny překážky a hlavně, aby jim nedocházely síly na cestě rokem, který má na konci pětku.

„Nezapomínejme ani v běžných dnech na svoji rodinu a věnujme jí, co nejvíce času. Rodina je to nejcennější, co nás životem provází,“ uzavřel svůj proslov s přáním pevného zdraví starosta Martin Staněk.  Potom moderátorka Pacáková připomenula, že už za vlády Rudolfa II. byly ohňostroje nedílnou součástí každé slavnosti. „Tehdy na jeho dvoře alchymisté sestrojovali ohňostroje. Ten náš novoroční naštěstí nesestrojil žádný alchymista, ale zkušený odpalovač Jiří Gross z Náchoda,“ dodala. Pak už přítomní odpočítávali od desíti k jedné a vypukla velká pyrotechnická show na pozadí temné zimní oblohy.                                                                                 

Text: Hynek Šnajdar, Náchodský deník, foto Hynek Šnajdar a Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání