Cesta: Aktuality / Na Rozkoš se zaběhl pštros


Na Rozkoš se zaběhl pštros

V okolí vodní nádrže Rozkoš pobíhá pštros, přesněji nandu pampový, nádherný běhavý pták. Fotky se objevily na specializovaném serveru www.birdwatching.cz a zpráva se rychle rozkřikla.

Birdwatching je rekreační pozorování ptactva. Ptáky lze pozorovat pouhým okem, triedrem nebo dalekohledem. Mnoho birdwatcherů ptáky fotí nebo nahrává jejich zpěv a zaznamenává jejich polohu. Velkou část birdwatcherů tvoří amatéři, kteří tento způsob pozorování vykonávají pouze pro vlastní potěšení, na rozdíl od ornitologů, používajících formálnější vědecké metody pro výzkum.

„Když mně dopoledne telefonoval kolega Jiří Rohlena, že u Rozkoše pozoruje pštrosa, tak jsem si myslel, že se vrací z nějakého vydařeného mejdanu“, smál se birdwatcher Jaroslav Vaněk. Nakonec mně to nedalo a odpoledne jsem se na místo rozjel a nandua jsem objevil, jak odpočívá ve vysoké suché trávě a po chvíli se vydal na strniště, kde se popásal“, přiblížil situaci Vaněk. „Už jsem toho na této lokalitě viděl hodně, ale pštros je moje premiéra!“, dodal.

Nandu pampový je nejvíc rozšířen v Jižní Americe, ale jakkoliv se to může zdát nepravděpodobné, tak i v Evropě existuje divoká populace tohoto druhu. V severním Německu žije v rezervaci Schaalsee více než 120 jedinců. Základem populace ale byli ptáci, kteří přes 16 lety uprchli z voliérového chovu.

Text: Jan Holý, foto: Jaroslav Vaněk


Jazykové verze


Vyhledávání