Cesta: Aktuality / Mizející národy, divoká příroda i extrémní výkony na Expediční kameře 2016


Mizející národy, divoká příroda i extrémní výkony na Expediční kameře 2016

Filmový festival Expediční kameraFestival nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, Expediční kamera, opět míří do Boučkova loutkového divadla v Jaroměři. Na diváky opět čeká pořádná dávka cestovatelských zážitků, divoké přírody i napětí. Filmové projekce se rozeběhnou v 16 hod.

Diváci budou mít možnost zhlédnout ty nejlepší snímky o dobrodružných výpravách za zapomenutými národy a tajuplnými místy, o poznávání starobylých kultur i extrémních expedicích do těch nejnedostupnějších míst Afriky a Asie i neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností v Alpách.

Diváci se stanou svědky jednoho extrémního výkonu. Zdolat všechny čtyřtisícové vrcholy v Alpách za neuvěřitelných 80 dní? Nemožné, tedy pokud nemáte kondičku jako Ueli Steck a Michael Wohlleben. Čeká je 1000 kilometrů na kole a nastoupají přes 100 000 výškových metrů.  Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie. Pokud se chcete stát svědky nadlidského sportovního výkonu, nenechte si ujít 82 vrcholů

Odpověď na otázku kým vším je Himalaya, vám pomůže najít vizuálně působivý film, který vznikl během třítýdenního treku litevské filmařky Berty Tilmantaite. Himalaya je legenda, kterou nám vítr šeptá do uší, když stoupáme v horách výš a výš. Jméno „Himalaya“ znamená „domov sněhu“ a ona je přitom domovem devíti z deseti nejvyšších vrcholů na zemi, které jsou pokryty věčným sněhem a ledem.

Také diváci uslyší příběh řeky Colorado, jejíž ústí bylo na počátku dvacátého století obklopeno rostlinami, kdysi mohutný tok ale už více než dvě dekády nespatřil moře. Vyschl vždy dřív, než se k němu dostal. Až do jara 2014. Dva národy se rozhodly Colorado opět  propojit s mořem.  Snímek Mizející Delta divákům kromě oživení delty také ukáže, jak neumíme pečovat o cenné zdroje okolo nás.

Nejnovější film Pavla Barabáše Suri diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i putování pralesem, na jehož konci je území obávaného kmene Suri, který se rozhodl bojovat za svoje tradice a původní způsob života. Budou mít dost síly národy, které po tisíce let bránit svoje tradice, odolat tlaku naší civilizace?

Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet íránskou nejdelší řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto. Kromě adrenalinu na divoké řece je jejich cílem zejména poznat kulturu tohoto tajuplného starobylého národa.

 

Program filmového festivalu:

1. Filmový blok 16:00

Hymalaya, Sníh na nilu, I-View, Travailen


2. Filmový blok 17:30

Srdce Kalahari, Karun, 82 Vrcholů


3. Filmový blok 19:00

Mizející delta, Suri

 

www.ExpedicniKamera.cz

EXPEDIČNÍ KAMERA v Boučkově loutkovém divadle 26. března od 16:00


Přílohy ke staženíJazykové verze


Vyhledávání