Cesta: Aktuality / Mikuláš šel s lampiony na fotbalové hřiště


Mikuláš šel s lampiony na fotbalové hřiště

Ve čtvrtek 6. prosince 2012 se uskutečnil již šestý ročník Mikulášského lampionového průvodu, který uspořádaly maminky z Bublinky. Mikuláš s čertem a andělem nejprve děti a jejich rodiče uvítal u kašny na Husově náměstí. Děti dostaly drobné cukrovinky. Tatínci a maminky zapálili svým potomkům svíčky v lampionech, což nebylo ve větru zrovna jednoduché. Pak se průvod zhruba 60 osob vydal na fotbalové hřiště. Organizátorky připravily létající lampiony přání, které si zájemci mohli na místě zakoupit.

Lampiony přání jsou v podstatě takové malé horkovzdušné balóny. Po zapálení hořáku se lampion rozzáří a po naplnění tělesa horkým vzduchem se vznese k nebesům. Světelný efekt je naprosto bezhlučný a viditelný z velké dálky, proto byly celá staletí používány pro vojenské účely jako signalizační zařízení. Podle dostupných údajů mohou  vyletět až do výšky 500 m.

"Mikuláš se svojí družinou dohlédnul na to, aby lampiony zdárně zahořely a odstartovaly na svou pouť vzduchem", řekla Pavla Vojtasová. Během chvilky jich ze hřiště odletělo zhruba dvacet. "Škoda, že se nejspíš nedozvíme, kam doletěly", dodala.

Text a foto Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání