Cesta: Aktuality / Manželé Klempířovi přivezli do České Skalice vyprávění o Grónsku


Manželé Klempířovi přivezli do České Skalice vyprávění o Grónsku

Manželé Alena a Jaroslav Klempířovi, novináři žijící již 19 let v Grónsku objevují pro milovníky cestopisů krásy tohoto vzdáleného kraje jeho historii a zvyky místních lidí, o nichž toho víme velice málo. Své poznatky prezentují v odborném tisku i v televizi. V českoskalické městské knihovně se uskutečnila hojně navštívená přednáška o největším ostrovu světa.

Grónsko je zemí ledu, kterou omývají studené vody Atlantiku. Jedná se o autonomní součást Dánského království, jehož hlavou státu je dánský monarcha, země je však řízena vlastní vládou a parlamentem.

Obyvatelé ostrova nejsou Skandinávci ale Asiaté. První obyvatelé přišli z Asie přes Beringovu úžinu a Aljašku 3000 let před naším letopočtem.

Klempířovi milují klidný život na ostrově. Žijí v městečku Ilulissat na středozápadu ostrova, kde žije zhruba 5 tisíc obyvatel, 600 km severně od hlavního města Nuuk. V Grónsku ale nejsou výjimkou osady o 60 lidech. Vyprávěli, jak je přijali místní a jak se z nich stali Eskymáci.

V ledovém království prakticky neexistuje prach, příroda je naprosto čistá. 85 % území ostrova je trvale zaledněno. Mají tam jen 54 stromů. Návštěvníci Grónska mohou zažít výlet do doby ledové. Centrální ledovec, který pokrývá velkou část ostrova, totiž pochází právě z tohoto období.

Klempířovi hovořili o stopách Čechů v Grónsku a dalším propojení s naší zemí. Návštěvníci přednášky se seznámili s historií ostrova a s badateli a misionáři, kteří se pokoušeli ostrov obydlet. Významnou stopu zde zanechali moravští bratři.

Veselé i vážné vyprávění manželů Klempířových zakončila diskuze s diváky, kteří měli možnost zeptat se na to, co je zajímá. Naučili se i několik slov z grónštiny. Plavidlo zvané kajak je totiž kupodivu kajak. A český nanuk v jazyce Eskymáků označuje ledního medvěda.

Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání