Cesta: Aktuality / Léto dalo jiřinám z Mělčan zabrat


Léto dalo jiřinám z Mělčan zabrat

Jiřiny Evy Kolenové z Mělčan se pravidelně objevují začátkem září na Jiřinkových slavnostech v České Skalici. Stejně tak tomu bude pravděpodobně i letos.

Tradice pěstování a vystavování jiřinek ve východních Čechách vrcholí každoročně počátkem září v České Skalici. V maloskalickém muzejním areálu je vysazeno přes tisíc kusů hlíz, mezi nimiž jsou zastoupeny desítky odrůd rostlin ve všech skupinách jiřinek. Výstava však nezahrnuje pouze výsadbu, nýbrž i desítky druhů řezaných květin a ukázky aranžování jiřinek.

Eva Kolenová z Mělčan má dvě stovky jiřin, asi v šedesáti odrůdách. Letos se jim daří kvůli suchu a teplu špatně. Nedosahují prý takové krásy jako v jiných letech.

„Máme je na přímém slunci, praží na ně celý den. Dříve tam stínil veliký ořech, který jsme museli pokácet, protože byl ve špatném stavu. Nemohli jsme ani zalévat, není voda, takže je otázkou, zda bude letos co vystavovat,“ řekla Eva Kolenová.

Obliba jiřinek spočívá ve velmi dobrých možnostech jejich dekoračního využití a v množství odrůd, které se dosud podařilo vypěstovat. Jiřinky se uplatňují jak v malých zahrádkách, tak i ve veřejných sadech a parcích. Řezané květy jsou poměrně trvanlivé a hodí se pro vazbu kytic, věnců a jiných květinových dekorací.

Podle společných znaků se odrůdy jiřinek dělí do několika skupin. Jsou to kulovitě kvetoucí jiřinky (balky), pomponkovité jiřinky, dekorační jiřinky a kaktusovité jiřinky, semikaktusovité jiřinky. Kromě jiřinek, které nelze zařadit do žádné ze skupin, rozeznáváme ještě jiřinky jednoduše kvetoucí, dále jiřinky pivoňkovité, anemonkovité a leknínovité.

Jiřiny je potřeba obnovovat

Jiřiny Eva Kolenová pěstuje už více než dvacet let. V Mělčanech navázala na tradici pěstování jiřin u tamního kravína. Jiřiny měla na zahrádce už v Pulicích, kde zprvu bydlela s manželem.¨

„Pak jsme se přestěhovali do Mělčan, odkud pocházím. Jiřiny tu měl už i můj otec. Pěstovali jsme je nejprve i na poli, to nebyla tak suchá léta jako dnes, a nemuselo se tolik zalévat. Jednou si jich všiml tehdejší ředitel českoskalického muzea Ludvík Mühlstein, který je obdivoval a pozval nás na výstavu. Od té doby se jí účastníme prakticky každý rok. Musíme proto odrůdy obnovovat, aby bylo každý rok možné ukázat něco nového,“ přiblížila začátky svého koníčku Eva Kolenová.

Mělčanská pěstitelka jiřin se objevuje i na dalších výstavách, i když říká, že vystavování není o získávání medailí, několikrát jich již získala.

Například na mezinárodní výstavě jiřin v Pardubicích.

V České Skalici získávají jiřiny ocenění v anketě návštěvníků – o nejkrásnější, nejpřitažlivější květinu výstavy, která pak dostane jméno Královna jiřinkových slavností. Stává se pak symbolem jiřinkových slavností následujícího roku.

Královny podzimu pocházejí z Ameriky

Jiřinka (Dahlia variabilis) roste planě v horách Mexika a Střední Ameriky. Její semena poslal do Evropy roku 1785 ředitel botanické zahrady v Madridu Vincent Cervantes. O pět let později z nich ředitel tamní královské botanické zahrady Antoni José Cavanilles vypěstoval první evropské jiřiny.

Průkopníky pěstování a šlechtění jiřinek v Čechách se stali venkovští vlastenci a buditelé, vůdčí osobnosti českého veřejného života první poloviny 19. století. Zasloužili se o to, že pěstitelské nadšení pro novou módní rostlinu bylo od počátku spojeno s národními cíli.

O rozvoji jiřinkářství ve východních a severovýchodních Čechách a o oblibu jiřinek v lidových vrstvách se postarali čeští buditelé, kteří stáli u zrodu nejstarší jiřinkářské společnosti na světě – Jiřinkového spolku královéhradeckého kraje se sídlem v České Skalici. Ten byl slavnostně vyhlášen na první jiřinkové slavnosti dne 14. září 1837 v Malé Skalici. Česká Skalice a Malá Skalice zaujaly v pěstování jiřinek přední místo především zásluhou kněze Františka Hurdálka, který se zasloužil také o to, že maloskalický hostinský Josef Steidler přistavěl roku 1836 pro národní slavnosti květin sál, který je dnes součástí muzejního areálu. Ve své době byl podle současníků „nejlíbeznější a největší“ v celém Královéhradeckém kraji. Tímto sálem poté prošlo při Jiřinkových slavnostech množství osobností české kultury, mimo jiné Božena Němcová či Bedřich Smetana.

Tip na výlet: Jiřinkové slavnosti

Město Česká Skalice pořádá každoročně začátkem září proslulé Jiřinkové slavnosti – kulturní akci, jejichž společným symbolem jsou květy královny podzimu – jiřiny. Jiřinkové slavnosti mají tradici již od roku 1837.

Do jejich programu neodmyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové, letos konaná ve dnech 11. až 13. září. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Areál je otevřený každý den od 9 do 17 hodin. Výstavu zpestří doprovodný program. Letos se k Jiřinkovým slavnostem připojí také včelaři a zahrádkáři. Ti pořádají výstavu, která volně navazuje na výstavu jiřin.

O týden později, v sobotu 19. září ve 20 hodin, bude zahájen tradiční Jiřinkový ples v prostorách českoskalické sokolovny. K tanci a poslechu zahraje Bigband Dvorský ze Dvora Králové nad Labem.

„Letošní Jiřinkové slavnosti vyvrcholí posvícením v pondělí 28. září. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici a v Rudrově mlýně v Ratibořicích se uskuteční oslava ukončení sklizně se začátkem při slavné dožínkové mši, která se koná od 9.30 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici, se přesune procesím do hospody – na Rudrův mlýn v Ratibořicích. Tam za zvuku muziky pokračuje oslava hostinou s posvícenskými písněmi a bujarými tanci. K ochutnání budou posvícenské koláče, hnětynky a určitě i něco od masa,“ zvou pořadatelé.

Text: Irena Voříšková, Orlický týdeník
Ilustrační foto: Dagmar Dupke a Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání