Cesta: Aktuality / Ladislav Lelek se včera v domově seniorů dožil požehnaných 100 let


Ladislav Lelek se včera v domově seniorů dožil požehnaných 100 let

Česká Skalice -  Narodil se rok před vypuknutím první světové války. Zažil druhý světový konflikt, čtyřicetiletou nadvládu komunistického režimu a užívá si dny svobody, které přinesl rok 1989. Ladislav Lelek z Odolova se včera v Domově seniorů Na Třešňovce dožil požehnaného věku 100 let.

Dopoledne se v jídelně sešli nejen zástupci města, ale také personál domova. Slavnostní chvíle jubilantovi zpestřili kulturním vystoupením děti z mateřské školy i zdejší seniorky. „Je to už třetí muž, který se u nás dožil sta let, a také jedna žena. Je vidět, že se tady o naše seniory dobře staráme,“ řekla ředitelka domova Zuzana Holická.  

Dcera Oluška Hanušová vzpomíná, že její rodiče měli malé hospodářství. „Tatínek pracoval ve Rtyni v Podkrkonoší, jako důlní elektrikář. Vychoval s manželkou dvě děti, má čtyři vnoučata a devět pravnoučat. Už čtrnáct roků je vdovcem. Byl nemocný, tak bydlel šest let u mě a teď je tady v domově seniorů,“ popsala ve stručnosti život svého stoletého tatínka jeho dcera s tím, že měl hodně zájmů, byl u hasičů a promítal filmy v kině. „Tatínek byl založením optimista, byl veselý, rád si zazpíval, pořádal plesy,“ vzpomíná.

Ladislav Lelek nemá žádný recept na dlouhověkost. „Takový recept nemám. Prostě to tak nějak přišlo. Taky jsem kouřil, to jsem byl ještě mladý. Teď na stará kolena už ale nekouřím,“ uvedl. Svému spolubydlícímu na pokoji v domově přispěchal s gratulací také Josef Havrda z České Skalice. K tomu si vybral Matoušův list, kapitolu devadesátou na symbolické straně sto. „Lepší se to přeje, když ho čtyřicítka hřeje, než když na jeho záda stovka se vkrádá. Jak ten čas letí, pan Lelek chodí po naší krásné zemi už sto let. Přeji mu, aby tady s námi vydržel do 105 let.“ Starosta Tomáš Hubka se nechal slyšet, že je obdivuhodné, jak jubilant za dlouhých sto let překonal všechny životní strasti. „Přitom neztratil optimismus, to je neuvěřitelné,“ dodal.

Text Hynek Šnajdar, foto Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání