Cesta: Aktuality / Kasteláni myslí o prázdninách na předškoláky i školáky a nabízejí speciální prohlídky a programy pro rodiny s dětmi


Kasteláni myslí o prázdninách na předškoláky i školáky a nabízejí speciální prohlídky a programy pro rodiny s dětmi

O víkendu se koná jarmark na Veselém Kopci, Trosky bude obléhat švédské vojsko!

Z dětské prohlídky na FrýdlantěKasteláni hradů a zámků si na hlavní prázdniny připravili rozšířenou nabídku pro rodiny s dětmi, která zahrnuje zkrácené prohlídky v doprovodu kostýmovaného průvodce, nejčastěji princezny, na Kuksu děti proniknou do výroby léků, v Souboru lidových staveb Vysočina jsou připraveny pracovní listy pro celou rodinu a víkendové programy s řemeslníky, na Sychrově i napínavá hra v zámeckém parku, náchodský zámek nabízí možnost vyzkoušení kostýmů krále či královny, na Zákupech děti hledají medvídky, na Grabštejně plní úkoly a třeba na Hrádku u Nechanic provede děti zámkem přímo paní hraběnka.  

Probíhající prázdniny s sebou přináší změnu ve skladbě návštěvníků, a to ve prospěch dětí. Navíc letošní nevyzpytatelné léto přeje rodinným výletům a tak se hrady a zámky stávají častým cílem. Právě pro nejmladší návštěvníky jsou připraveny speciální prohlídky či celé programy.

„Každým rokem narůstá počet objektů, kde se o hlavních prázdninách nabízí tzv. dětská trasa, tedy buď zkrácený okruh, kdy se výklad uzpůsobí věku dětí, nebo prohlídku přímo vede kostýmovaný průvodce, nejčastěji tedy princ nebo princezna. O tyto prohlídky je velký zájem, neboť prohlídka není časově náročná, obvykle trvá dvacet až třicet minut a to jsou děti schopné absolvovat v klidu, respektive s nadšením a zájmem. Spokojené jsou potom nejenom děti, ale i jejich rodiče – vidí ty nejhezčí prostory objektu a ještě mají památku, neboť si mohou svoji ratolest s průvodcem vyfotit. Neméně podstatným faktem je také to, že se díky dětským prohlídkám ulevuje prohlídkám klasickým – asi všichni návštěvníci památek mají jistě zkušenost s dětmi, které nebavil dlouhý výklad, začaly zlobit, plakat... Zvládnout potom situaci z pohledu průvodce je poměrně náročné, obzvláště ve chvíli, kdy rodiče nechtějí akceptovat, že dítko opravdu ruší všechny ostatní,“ vysvětluje ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec.  

Nabídka pro rodiny s dětmi je velmi pestrá a jistě si vybere každý rodič, neboť kromě zkrácených kostýmovaných prohlídek lze využít také procházky v zámeckých parcích či volné prohlídky po hradech, na Veselém Kopci jsou pořádány víkendové programy a lze zde zakoupit herní plány, na Sychrově nabídku doplňuje i výstava vynálezů Technopolis, výstava obrázků medvídků v zámeckém sklepení či hra v zámeckém parku. Programy pro děti nabízí také Frýdlant, Grabštejn, Hrubý Rohozec, Zákupy, Hrádek u Nechanic, hospitál Kuks, zámek Náchod, Ratibořice a Litomyšl. Šermířská oživení jsou pravidelně pořádána na Bezdězu, kulturní programy pro rodiny nabízí také na hradě Trosky.

Přesná nabídka objektů v kraji Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/pro-deti

Nadcházející víkend se ponese ve znamení již tradiční akce na Veselém Kopci, a to jarmarku. Na Bezdězu budou kralovat šermíři, Trosky bude dobývat švédské vojsko. Na Litomyšli pokračuje soutěž o diamanty a také je zde k vidění výstava nejkrásnějších operních kostýmů z fundu Národního divadla, na Kunětické hoře jsou vystaveny fotografie, jak Kunětická hora vypadala v dobách minulých, na Betlémě se zase připomíná život na vesnici v letech 1848 – 1948 – 1968. Výstava k tzv. Osmičkovému výročí je také na zámku Lemberk a stavební vývoj opočenského zámku připomíná výstava umístěná na nádvoří tohoto zámku.

Podrobný přehled akcí až do konce sezóny naleznete zde:

https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/zpristupnene-pamatky/prehled-kulturnich-akci

K prázdninové nabídce také patří výjimky v návštěvní době – hrad Trosky má otevřeno v červenci a srpnu denně, hrad Bezděz má prodlouženou návštěvní dobu o všech prázdninových sobotách a to až do 17.30 hodin.

Lucie Bidlasová, tisková mluvčí NPÚ
Foto archiv NPÚ


Jazykové verze


Vyhledávání