Cesta: Aktuality / Je to trochu lov,“ říká Mík, když prochází ulicemi a fotí superauta


Je to trochu lov,“ říká Mík, když prochází ulicemi a fotí superauta

Česká Skalice – Ferrari LaFerrari, Maserati, Lamborgini Murcielagi, Bugatti Veyron a další nablýskaní automobiloví krasavci, o nichž se vzhledem k sumám, za něž se prodávají, může většině lidí jen zdát, „zaparkovali“ ve fortně Střediska volného času Bájo. Ne však skutečně, ale prostřednictví pozoruhodných fotografií. Jejich autorem je Jakub Mík z České Skalice, který svou výstavu nazval Po stopách superaut.

„Všechny snímky, které jsou na výstavě, jsem vyfotil v ulicích a ta auta jsem potkal. Většina z nich je z Prahy. Byl jsem ale také v Ženevě a v Londýně, kde je koncentrace sportovních aut mnohem větší, než u nás,“ říká. Focení aut je pro něj koníček a necítí se být v tomto ohledu profesionálem. „Strašně mě to baví. Když takové auto potkám na ulici, je to velký zážitek. Nedá se to srovnávat s naplánovanými automobilovými srazy,“ uvedl.

Zachycovat drahé automobily objektivem je pro autora dobrodružství a tak trochu lov. „Ta auta se snažím vyhledávat, je to už taková malá deformace. Když jdu po městě s foťákem, tak se rozhlížím, jestli někde nějaké není,“ potvrzuje. Například auto Aston Martin One – 77, kterých je pouze 77 na světě, a přijde na 35 milionů korun, se Míkovi podařilo vyfotit před londýnským hotelem Harrods. „Seděli jsme kamarády na lavičkách a domlouvali jsme se, že půjdeme někam jinam. Všiml jsem si, že přijíždí Aston Martin. V momentě, kdy přijel, podařila se mi během chvíle jedna fotka,“ vzpomíná autor, který připouští, že při focení aut se docela naběhá.

V této souvislosti se mu vybavila historka, kdy byl v Ženevě na autosalonu. Šel se projít ven, když mu kamarád poslal zprávu, že viděl, jak kolem výstaviště projelo Ferrari. „Ptal jsem se lidí, zda ho neviděli a běhal po ulicích. Pak jsem se zklamaně vracel zpět na výstaviště a přes keř jsem si všimnul černé střechy. Pak jsem ho uviděl a běžel skrz keř, abych ho vyfotil. To auto tam pak stálo pět hodin, takže moje aktivita byla trochu přehnaná,“ směje se Mík.

Na výstavě v Báju je celkem 14 fotografií. Míkova databáze fotografií aut je však mnohem pestřejší. Za pět let vytvořil 13 838 snímků, které zahrnují 453 položek podle modelů automobilů. Ukazuje se, že vášeň pro fotografování aut je u Míka spojená s podrobnými znalostmi nejen značek a technických parametrů, ale také jejich cen.

Patrně nejdražší vyfocené vozidlo, které zdobí výstavu, je Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse WRC. Má tisíc dvě stě koní a autor ho považuje za vrchol technologických možností. „Auto zajelo rekord pro otevřená vozidla, překonalo 408 kilometrovou hranici v hodině.  Vzniklo jich osm a každé se prodává za zhruba 50 milionů korun,“ upozorňuje. Další snímek představuje McLaren P1, kterých vzniklo 350 a jeden stojí 25 milionů. Výkon má 916 koní. „V porovnání s běžnými osobními auty je to skutečně hodně, protože ta mají kolem 100 koní,“ dodává mladý fotograf, který má jako značku rád Lamborghini. „Vybral bych si ale spíše Veyron,“ dodal.

Text a foto: Hynek Šnajdar  


Jazykové verze


Vyhledávání