Cesta: Aktuality / Je rozhodnuto. Symbolem příštích Jiřinkových slavností se stala jiřina Bel Amour


Je rozhodnuto. Symbolem příštích Jiřinkových slavností se stala jiřina Bel Amour

Česká Skalice – Přestože Maloskalickou tvrz v neděli spalovalo úmorné vedro, na vyvrcholení letošních Jiřinkových slavností si našly cestu desítky návštěvníků. Lavičky před jevištěm, kde hrál jazzové „kousky“ Bigband Dvorský, zůstaly neobsazené, příchozí se schovávali ve stínu před palčivým sluncem a vyčkávali na verdikt.

Návštěvníci hned po příchodu do areálu dostali hlasovací lístek. Potom procházeli útrobami tvrze, přilehlým parkem mezi Muzeem Boženy Němcové a farou či pod tvrzí a kochali se pohledem na zhruba tisíc vysazených a 150 odrůd vystavených jiřinek. Teprve potom se rozhodli, které květině dají svůj hlas. Vítěznou jiřinku a zároveň symbol Jiřinkových slavností v příštím roce záhy oznámil ředitel muzea Milan Horký.  

„Letos zvítězila odrůda Bel Amour, která loni skončila o hlas na druhém místě, s dvojnásobným počtem hlasů, než druhá jiřina Jessie G. Třetí příčka patří jiřině Fabuleux,“ řekl a připomenul, že hlasování návštěvníků probíhá již patnáctým rokem. „Třináctkrát vyhrála jiřinka, která v sobě obsahovala alespoň trochu červené barvy,“ uvedl Horký. Tentokrát to bylo trochu jinak. Vystavená vítězka na slunci zežloutla, v originále je totiž růžová, průměr jejího květu je 15 centimetrů a výška rostliny je 120 centimetrů.

Při soutěži jsou rovněž vylosováni dětský a dospělý hlasující, kteří obdrží věcné ceny. Ani letošek nebyl výjimkou. Dětským vítězem se stala Katka Valentová z Holohlav a dospělým  Hilda Kubová ze Rtyně v Podkrkonoší. Výstava jiřin má mezi návštěvníky tradičně velký ohlas. „Jiřinky jsou velmi krásné. Jsem tady na této výstavě poprvé a musím říci, že je to skutečná pastva pro oči. Moc se mi líbí, jak organizátoři naaranžovali nádherné velkokvěté jiřiny uvnitř tvrze,“ řekla Deníku Monika Chmelařová z Mělníka.

Také, shodou okolností Jiřina Králíková z Hradce Králové, si jiřiny nemůže vynachválit. „Já všechny tyto květiny považuji za královny. Je neuvěřitelné, kolik odrůd lze vypěstovat a do jaké krásy potom rozkvetou. Jsem tady asi popáté a určitě si příští ročník nenechám ujít. Je to ta nejhezčí tečka za létem,“ svěřila se Králíková.

Text Hynek Šnajdar
Foto Hynek Šnajdar a Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání