Cesta: Aktuality / Hravá výstava v ratibořickém kuželníku


Hravá výstava v ratibořickém kuželníku

Hravá výstava v ratibořickém kuželníkuHistorický kuželník u Panského hostince, který v turistické sezoně slouží jako informační bod pro návštěvníky Babiččina údolí, se na přelomu června a července proměnil v  pohádkový kuželník. Může za to hravá výstava Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové, kterou zrealizovalo Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s., s finanční podporou Místní akční skupiny Mezi Úpou a Metují a Státního zemědělského intervenčního fondu.

Výstava se zaměřila na pohádky spisovatelky Boženy Němcové. Všechny panely jsou interaktivní. Aby každý splnil úkol, musí si je prohlédnout, prohmatat a zhodnotit, jak postupovat dál. Hravost z kuželníku doslova čiší. „Pohmatu musíte poznat tajemný předmět v pytlíku a ten pak nakreslete“, podává instrukce jedna z organizátorek Blanka Štěpánová.

Dalším úkolem je nasměrovat například Viktorku ke splavu, babičku na bělidlo. „Můžete si také dělat legraci a vzniknou z toho zajímavé kombinace“, prohlásila Štěpánová. Mlynář tak může skončit v Panské hospodě, Viktorka na zámku… Určitě se zasmějete. Jiné úkoly mohou připomínat třeba skládání slov.

Hrací panely vytvořily studentky z výtvarného oboru Univerzity Hradec Králové pod vedením Márie Hromadové. Textilní pohádkové postavičky, které jsou rovněž součástí výstavy, vyrobily studentky Střední školy oděvní, služeb a ekonomiky z Červeného Kostelce pod vedením Hany Košutové a Magdalény Pohlové. Obrazovou podobu výstavě i všem postavičkám vdechla výtvarnice Markéta Kejzlarová. Na realizaci projektu se dále podíleli českoskalický truhlář Ladislav Gladics, grafik Vladimír Prachař a Blanka Štěpánová v roli poradkyně. Iniciátorkou výstavy je Květa Ležovičová z Centra rozvoje Česká Skalice.

Přijďte do Ratibořic a užijte si jedinečnou výstavu, která je prostě originální a vtipná. Užijí si ji malé děti i ctihodní kmeti. Neváhejte! Výstava je o prázdninách otevřená úterý do neděle od 10 do 16 hodin. A když nestihnete navštívit kuželník letos, tak můžete přijít i příští rok“, slibují shodně pořadatelé.

Text a foto Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání