Cesta: Aktuality / Hasiči zažili velmi perný prodloužený víkend


Hasiči zažili velmi perný prodloužený víkend

Česká Skalice – Velmi rušný týden mají za sebou zdejší dobrovolní hasiči. Od čtvrtka 5. do soboty 7. července 2012 absolvovali tolik zásahů jako někdy, kolik jich nebývá kolikrát ani za celý rok! Ve třech dnech toho stihli opravdu hodně.

Posuďte sami. Ve čtvrtek ve 21.40 je dispečer Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje vyslal zlikvidovat strom, který přehradil silnici v sousedství rybníka u Heřmanického dvora nedaleko Světlé pod Hořičkami.

Na zásahy nejtěžší byl pátek 6. července. Ve 21.47 hasiči vyjela cisterna Liaz SDH Česká Skalice a vozidlo Avia SDH Zájezd včetně členů SDH Malá Skalice. Nejprve jeli odstranit popadané stromy a větve mezi Zlíčí a Žernovem. Poté obhlídli silnice v okolí Ratibořic, Žernova, Studnice a Bakova. Liazku pak dispečer odvolal na evakuaci dětského tábora v lokalitě Větrník u Lhoty pod Hořičkami. Zde vynosili vybavení podsadových stanů. Personál tábora už byl v bezpečí.

Později v noci osazenstvo Avie čerpalo vodu ze sklepů v ulici Na Kamenci, kam se vyvalila kanalizace. Pak je dispečer poslal na Žernov, kde měly být další padlé stromy, které blokovaly výjezd z domu. Místo zásahu se delší dobu nedařilo najít. Nakonec se ukázalo, že šlo o strom na pravém břehu řeky Úpy v oblasti na Pohodlí, která zčásti katastrálně patří k Žernovu. Cestou na Pohodlí ale požárníci narazili na další zlomený strom na silnici mezi Ratibořicemi a Světlou pod Hořičkami.

Liazka po evakuaci tábora jela čerpat vodu do Velkého Třebešova, kde se vylil z koryta potok. Na místě spolupracovala s HZS. Zásah skončil zhruba o půl třetí. Za čtyři a půl hodiny zásahů Avia najezdila 80 km a Liazka pouze o 20 km méně!

Určitou zajímavostí je, že šlo o lokální průtrže mračen. O pár kilometrů dál totiž nejen hasiči klidně spali. Bouřka se totiž vyřádila téměř výhradně pouze na Českoskalicku.

V sobotu 7. Července večer vyjela Jednotka SDH Česká Skalice odstranit nahlášený velký kámen na třídě T. G. Masaryka. Žádnou překážku ale nenašla. Při průjezdu kolem Áčka ale spatřila rvačku trojice mužů. Hasiči neváhali a zasáhli. Dva výtržníci se dali na útěk. Zraněnému rohovníkovi poskytli první pomoc. Na místo pak dorazila Policie ČR a Městská policie. A právě strážníci městské policie si připsali cenný zákrok, když se jim rváče podařilo zadržet v Tyršově ulici. Ukázalo se, že to byli Ukrajinec a Rumun, kteří si nevhodným způsobem vyřizovali účet s dalším občanem Ukrajiny.

Rušný prodloužený víkend měla podle plánu zakončit dlouhodobě s napětím očekáváná významná společenská událost. V rámci programu Tropické charitativní pouti měli hasiči vystoupit s hasičskou fontánou za tónů hudby a rachotu ohňostroje. Vloni a předloni sklidila tato akce zasloužené ovace. Do třetice všeho dobrého se ale nemohla uskutečnit, protože Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu o nepřízni počasí, proto dispečer HZS hasičům neumožnil svolat jednotky dobrovolných hasičů s technikou na fontánu. Nejen hasiči ale doufají, že si to vynahradí příští rok.

Text Jan Holý, foto Michal Fanta


Jazykové verze


Vyhledávání