Cesta: Aktuality / Hasiči a vodní záchranáři trénovali na jezu ve Zlíči


Hasiči a vodní záchranáři trénovali na jezu ve Zlíči

Mechanický jez na řece Úpě v Babiččině údolí se stal v sobotu 7. května dějištěm společného cvičení Integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje, do kterého se zapojili profesionální hasiči ze stanice Jaroměře a Velké Poříčí, jejich dobrovolní kolegové z České Skalice a Velké Jesenice a členové Vodní záchranné služby Náchod.

Účastníci si na místě vyzkoušeli techniku záchrany tonoucích lidí z vodního válce a z koryta řeky. Zlíčský jez je totiž proslulý tím, že koupání v těchto místech končí smrtí! Zvlášť zákeřný je vodní válec pod jezem, kde vzniká silný vír a zpěnění vývarové linie, kde plavci nepomůže ani záchranná vesta. Zatím poslední obětí tohoto splavu byl 48letý muž, který zde utonul v dubnu 2013.

Účastníci cvičení trénovali záchranu tonoucího za pomocí házeného plováku, kterého se nešťastník chytí a záchranáři ho pak pomocí lana přitáhnou k břehu. Dále zkoušeli záchranu formou upoutání záchranáře, kdy je záchranář jištěn lanem a pak musí doplavat k tonoucímu. Po zajištění topící se osoby je oba ostatní záchranáři přitáhnou zpět na břeh.

Posledním způsobem záchrany je upoutaný raft. Ten se pomocí lanového přemostění dá ovládat a proto je jeho pohyb po vodní hladině bezpečný. S jeho pomocí je možné zachránit osoby přímo zpod jezu.

Cvičení záchranného systému bude pokračovat i v tomto týdnu, kdy se ve Zlíči vystřídají členové Hasičského záchranného sboru z dalších měst Královéhradeckého kraje.

 

Text a foto Jan HolýJazykové verze


Vyhledávání