Cesta: Aktuality / DOBRÁ ZPRÁVA: V Ratibořicích to zatím dopadlo dobře


DOBRÁ ZPRÁVA: V Ratibořicích to zatím dopadlo dobře

Česká Skalice – Ratibořice / Včera (neděle 2.6.2013) se Babiččiným údolím prohnala velká voda. Dnes již opadla a vrátila se do normálního koryta. Řeka Úpa je nadále rozbouřená, ale chová se již v mezích zvyklostí. Koryto řeky je plné vody, do okolí se však již nerozlévá. Přilehlé louky vypadají, že je někdo učesal.

„Na to jak to včera vypadalo, tak to v Ratibořicích zatím dopadlo dobře. Bohužel ale dnes stále prší,“ prohlásil místostarosta České Skalice Josef Daňsa. „Škody jsme zaznamenali na cestě u Viktorčina splavu, kterou voda vymlela. S kalužemi a dírami ve stezce je potřeba počítat i cestou od Starého bělidla k Panskému hostinci,“ dodal. Nejde ale o nic závažného. Voda se naštěstí nedostala do Starého bělidla, kde se hladina zastavila bezmála až na prahu do stavení. Naštěstí Úpa nepřinesla do údolí bahno ani naplaveniny. Tak jako přišla, tak také odešla.

Také dvůr Rudrova mlýna vypadá na první pohled, jako by tam někdo česal trávu. Stolečky a židličky přilehlého občerstvení zůstaly na svých místech. Přitom zde včera stála voda. Ta se bohužel dostala do zázemí občerstvení. Škody snad nebudou velké. Bude potřeba vše vysušit a uklidit.

Vodní mlýn dopadnul také dobře. V neděli v jeho suterénu stála voda zhruba do výše jednoho metru. „Jako vždy, když se něco podobného děje“, uvedl správce zámku Ivan Češka. „Zatím obhlížíme možné škody a vypadá to celkem dobře, nejhůře dopadla cesta u Viktorčina splavu“, dodal.

V úterý 4.6. bude obnoven provoz Starého bělidla i vodního mandlu. Voda absolutně neohrozila ratibořický zámek, který stojí na údolním ostrohu. Snad se podaří otevřít i Rudrův mlýn.

Cesta z České Skalice bažantnicí k zámku byla v pondělí uzavřena kvůli popadaným stromům. Na jejich odstranění se bude pracovat. Návštěvníkům údolí doporučujeme velkou obezřetnost. Stromy jsou podmáčené, může docházet k jejich dalším pádům.

Situaci budeme nadále sledovat.

Text, foto a video Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání