Cesta: Aktuality / Do kapličky v Zájezdě se vrátil po dlouhých letech zvon


Do kapličky v Zájezdě se vrátil po dlouhých letech zvon

Zájezd - Po 75 letech se v sobotu 24. června zpět do kapličky vrátil zvon. Kaplička, která v roce 2015 - 2016 prošla celkovou rekonstrukcí za tři čtvrtě milionu korun, se tak dočkala zvonu, který k ní neodmyslitelně patřil od roku 1922. Na začátku druhé světové války byl však zrekvírován a roztaven pro výrobu armádní děl.

Sbor dobrovolných hasičů Zájezd, který dostal kapličku do své správy, se proto rozhodl, že vrátí kapličce její srdce a uspořádal veřejnou sbírku na chybějící zvon. SDH Zájezd vybral mezi svými členy a obyvateli obce ve veřejné sbírce 13 777 korun a zbývající částku do potřebných třiceti tisíc korun doplatilo Město Česká Skalice. Zvon byl odlit ve zvonařství Šeda v Kostelci nad Orlicí.

Na novém zvonu je vyobrazen znak města, znak místního sboru dobrovolných hasičů a nápis, který upřesňuje, kdo se o znovuzrození zvonu zasloužil – „Zájezdští občané, hasiči Zájezd, Město Česká Skalice.“

Místní hasiči se budou snažit zvon využívat například i při nedělním poledním zvonění. Občané místní části České Skalice Zájezd tak mají po letech opravený středobod své obce a plánují se zde i více setkávat.

Text: Jiří Řezník
Foto: Jan Holý


Jazykové verze


Vyhledávání