Cesta: Aktuality / DLNK Racer Team se stal opět mistrem republiky


DLNK Racer Team se stal opět mistrem republiky

V první polovině srpna se DLNK Racer Team z České Skalice zúčastnil mistrovství republiky v balónovém létání. Družstvo ve složení David Línek, Jan Kavan, Petr Klička, Jan Hovorka a Roman Holata hned poté zavítalo na mistrovství Evropy.

Mistrovství ČR se konalo tradičně na Vysočině v okolí obce Radešín. Závodů se zúčastnilo celkem 25 balónů, což byla vůbec největší účast na národním šampionátu v historii. 12 balónů bylo tuzemských a 13 zahraničních. „Počasí vyšlo skvěle a z plánovaných 7 letů jsme odletěli celkem 6, poslední let byl zrušen z důvodu silného větru“, uvedl David Línek, pilot DLNK Racer Teamu. Hodnotilo se celkem 20 disciplín, převážně zaměřených na přesnost letu.

„Náš tým si vedl od samého začátku velice dobře. V průběžném pořadí stále byli na medailových pozicích. V mezinárodní konkurenci jsme obsadili druhé místo“, pochlubil se pilot. Vzhledem k tomu, že první skončil pilot Dominik Bareford z Velké Británie, mohl DLNK Racer Team slavit po osmi letech opět mistrovský titul!

Přímo z Vysočiny se družstvo přesunulo do maďarského Debrecenu, kde se konalo mistrovství Evropy. DLNK Racer Team zde obhajoval 31. místo z roku 2013. Závodu se účastnilo celkem 102 balónů z 23 evropských zemí. Na programu bylo celkem 12 soutěžních letů plus dva tréninkové.

Kvůli počasí byly nakonec 4 soutěžní lety zrušeny. Závody výrazně ovlivnily vysoké teploty, které v Maďarsku panovaly. „Ve vysokých teplotách je ovladatelnost závodního balónu závislá na jeho hmotnosti, proto většina pilotů, stejně jako my, využívala možnosti létat bez navigátora“, přiblížil zákonitosti létání pilot Línek. Let bez navigátora velmi zatěžuje pilota, který kromě řízení balónu musí kompletně zvládat navigaci a kontrolovat okolí, aby nedocházelo k nebezpečným kontaktům s dalšími piloty. „Na závodech platí pravidlo, že se balóny mohou vzájemně dotknout obaly, ale nesmí dojít ke kontaktu koše s obalem soupeře,“ prohlásil David Línek. „Náš tým se po celou soutěž pohyboval na hranici první desítky, bohužel díky nepříliš povedené poslední disciplíně jsem přebíral celkové 17. místo. I tak se jedná o výborný výsledek, nejlepší výsledek českého balónu za posledních 6 let na kontinentálním šampionátu“, doplnil spokojený pilot. Mistrovství Evropy se účastnily ještě další 3 české balóny, které obsadily 35., 60. a 65. místo.

Díky výše uvedeným výsledkům a díky jarnímu druhému místu na spojeném národním šampionátu Belgie a Holandska (58 balónů v soutěži), drží českoskalický tým pevně první pozici v českém ranklistu. To zaručuje nominaci na světové letecké hry v Dubaji v prosinci 2015 a také celkem s jistou účast na světovém šampionátu v japonském městě Saga v říjnu 2016. „Tak nám v obou soutěžích s celosvětovou špičkou držte palce“, uzavírá pilot David Línek.

Výsledky MČR: http://balloonrally.cz/zavody/vysledky/

Fotogalerie z MČR: http://balloonrally.cz/fotogalerie/

http://www.deballoons.com/

Jan Holý 


Jazykové verze


Vyhledávání