Cesta: Aktuality / Děti pronikly do tajů textilních řemesel, potiskovaly látky, česaly len a točily kolovratem


Děti pronikly do tajů textilních řemesel, potiskovaly látky, česaly len a točily kolovratem

Kdo by neznal pohádku „Jak krtek ke kalhotkám přišel“. Hlavní hrdina zatouží po kalhotách s velkými kapsami. Nejdříve zalévá len, aby vyrostl. Pak ho vytrhá, sváže do otýpky a namočí. Čáp krtečkovi len nalámal, krtek ho rozčesal o ježka, pavoučci mu len spředli, mravenci upředli, rak látku nastříhal a Rákosníček ušil. Spokojený krteček měl kalhoty s velkými kapsami. Program inspirovaný touto pohádkou mohou nejen děti vyzkoušet v Textilním muzeu ještě 21. a 22. října 2013.

Právě touto pohádkou se nechalo inspirovat Muzeum textilu a Muzeum Boženy Němcové, kde se od středy do pátku koná pro školáky program Textilní řemesla. Účastníci si mohou v devadesátiminutovém programu vyzkoušet některé z rukodělných textilních technik z oblasti zpracování lnu, jako je lámání, potírání, vochlování, soukání, předení na ručním vřetenu nebo kolovratu, tkaní na stojatém nebo malém stolním ležatém stavu, potiskování pomocí tiskátek, forem nebo šablon pro ruční tisk.

„Smyslem programu je ukázat dětem, jak se dříve zpracovával len, jak se z něho získávalo vlákno, jak se pak spřádalo a vyráběla se z něj tkanina. Nebo, jak se tkanina potiskovala, barvila či šila. Také je možné vidět, jak se vlákno zplsťovalo do rouna nebo kuličky,“ vysvětlil ředitel muzea Vlastimil Havlík. Jak nám řekla pracovnice muzea Pavla Knápková, v letošním roce se tato akce koná už po jedenácté. Během ní muzeum navštíví několik stovek dětí. Důraz je kladen na to, aby se děti dozvěděly něco nejen o technikách zpracování lnu, ale i něco z historie. „Důležitá je interaktivnost programu a školáci si vše mohou vyzkoušet sami,“ uvádějí organizátoři akce.

„Pohádku o krtečkovi znám, tak si to chci taky zkusit. Nejvíce mě bavilo potiskování látky,“ pochlubil se svým otiskem devítiletý Martin. V jednom kole byl také tkalcovský stav. I když byl v obležení zejména děvčat, také několik kluků o něj projevilo zájem. „Je to super, škoda, že se dnes už vlastně nepoužívá a všechno dělají stroje,“ směje se další školák Jirka z Náchoda.

Překvapením pro děti byl kolovrat. Mnohé z nich ho viděly poprvé na vlastní oči. Například desetiletá Lenka. „Možná jsem ho někdy viděla na obrázku, ale takhle přímo ho vidím poprvé,“ přiznala a už se k němu se spolužačkami hrnula. Textilní řemesla mají v České Skalici tradici. Přibližují dětem dávnou historii a také už mnohdy zaniklá řemesla našich předků.

Text a foto: Hynek Šnajdar

 

 

 

 

 

 

 

 Jazykové verze


Vyhledávání