Cesta: Aktuality / Co se nevešlo do zářijového zpravodaje: Špína spal v hospodě na stole a přivodil si opileckou obrnu, teď tam má cedulku


Špína spal v hospodě na stole a přivodil si opileckou obrnu, teď tam má cedulku

„U tohoto stolu si v roce 2012 přivodil opileckou obrnu náš kamarád Špína.“  Nápis tohoto znění stojí na mosazné cedulce, kterou v restauraci Formanka umístili členové Klubu Konvalinkových umělců a volnomyšlenkářů (KKUV), sekce Cedulkáři, na počest svého kamaráda Pavla Pokorného, řečeného Špína. Ten už třicet roků jezdí na dovolenou ze své domoviny v Novém Sedle u Lokte na Karlovarsku do České Skalice, kam nedávno opět zavítal.

„Rozhodli jsme se, že necháme vyrobit cedulku s textem popisujícím Špínův nocleh na stole. Tu jsme umístili nad opěradlo lavice v místě, kde se kuriózní případ stal. Chtěli jsme mu připomenout tehdejší nevšední událost,“ řekl Sláva Doubek z KKUV. Skupina členů tohoto neformálního sdružení, které má mimo jiné „na svědomí“ znovuodhalení pomníku Johna Lennona či nedávné slavnostní odhalení Jónovy mušle na pánském WC hospody U Konvalinků, připravovala tuto spikleneckou akci několik týdnů. Když nedávno Špína přicestoval, byl odveden do Formanky a tam mu byla cedulka k jeho pobavení osobně představena.

Rád v této souvislosti zapátral v paměti a s přítomnými kumpány se o svůj příběh podělil. Tehdy před lety, jako každoročně, přijel na dovolenou do města na břehu přehrady Rozkoš. S partou přátel jednoho večera odjel na bigbít do nedalekého Červeného Kostelce, kde všichni tak trochu popili. Po návratu, protože ještě neměli dost, navštívili restauraci Formanka. Špína to s konzumací alkoholu přehnal, nedbal rad kamarádů, aby šel domů a nakonec usnul na obou rukou na hospodském stole. Bohužel tvrdým osmihodinovým spánkem, což mělo neblahé následky. „Vzbudil jsem se téměř v pravé poledne a zjistil jsem, že nemůžu hýbat na obou rukou prsteníčkem a malíčkem, že mám ruce strnulé až po lokty,“ vzpomíná.

Hendikep trval celou dovolenou a teprve po návratu domů Špína vyhledal lékaře. Vysvětlil mu, co se mu přihodilo. Doktor kroutil hlavou, protože ze své praxe znal v důsledku opilosti pouze přeležení jedné ruky. „Ukázal jsem mu, jak jsem spal na stole. Doktor měl hned jasno, radostí vyskočil a řekl: A jsme doma, je to jasné. Nervus ulnaris čili ochrnutí loketního nervu, lidově řečeno opilecká obrna,“ směje se lékařskému verdiktu Špína. Doktor mu zakázal pít a předepsal mu pivovarnické kvasnice na roztažení cév. „Kvasnice jsem si nevyzvedl, ale přestal jsem pít kořalku. Opilecká obrna trvala ještě dlouho, ale nakonec odezněla,“ vrací se do minulosti nocležník z Formanky, který se od té doby spaní po restauračních stolech vyhýbá jako čert kříže.

 

Text a foto: Hynek Šnajdar


Jazykové verze


Vyhledávání