Cesta: Aktuality / Císař se vydal inspekci po bojištích roku 1866


Císař se vydal inspekci po bojištích roku 1866

Parní vlak přivezl do České Skalice císaře Františka Josefa I., který objížděl bojiště, kde se před 150 lety odehrávaly krvavé boje. Připomínka této historicky doložené události se uskutečnila téměř na den přesně v neděli 6. listopadu 2016.

Od půl deváté na vlakovém nádraží v České Skalici vyhrávala dechová hudba 6. praporu polních myslivců z Náchoda. Perón se zaplnil přítomným měšťanstvem.

Supící parní lokomotiva 310.0134 Litovel z roku 1913 přivezla vagóny plné honorace a vojska. Je to jedna z nejstarších provozuschopných lokomotiv na našem území.

Císaře na nástupišti českoskalického nádraží přivítal princ Vilém zu Schaumburg-Lippe s manželkou. Císař pozdravil přítomné poddané a spolu s členy generálního štábu provedl vojenskou přehlídku. Ta vyvrcholila slavnostní salvou.

Parní vlak se potom vypravil na další cestu až do Trutnova. Podobný program byl připraven také v Jaroměři, ve Starkoči, v Červeném Kostelci a v Malých Svatoňovicích. Akci uspořádal Komitét pro udržování památek 1866 ve spolupráci s železničním muzeum Výtopna Jaroměř, městy a obcemi na trase.

Text Jan Holý
Foto Petr Tuček a Pavel Vlček

 Jazykové verze


Vyhledávání