Cesta: Aktuality / Chtějí mít údolí jako z Babičky


Chtějí mít údolí jako z Babičky

Ratibořice - Bývaly to krásné časy. U Panského hostince v Babiččině údolí se lidé při nedělních výletech zastavovali, poseděli tam a vychutnávali příjemné odpoledne.

„Když jsme měli malé děti, tak jsme sem v neděli jezdili pravidelně. Dali jsme si kávičku, manžel pivečko, děti si hrály, byla to pohoda. Bohužel pak to bylo zavřené," vzpomíná Marie Molíková z České Skalice, která do Ratibořic ráda jezdí, protože tam je klid.

V sobotu se přišla podívat na otevření bývalého kuželníku stojícího vedle někdejšího hostince. Podařilo se ho totiž zachránit před zřícením a obnovit. Spolu s Evou Saskovou se Marie Molíková shodla, že podoba kuželníku po obnově se jim líbí.

Památku nechala zrekonstruovat Místní akční skupina (MAS) Mezi Úpou a Metují.

V kuželníku bude expozice, která přiblíží okolní chráněnou přírodu, informační bod pro turisty a budou se tam pořádat jarmarky a společenské a kulturní akce. Podobné jako v sobotu při otevírání, kdy tam vystoupil místní folklorní soubor Barunka a Cindruška z Liptovského Hrádku na Slovensku. Právě na Slovensku totiž MAS našla partnery pro jejich projekty.

Jak vůbec na obnovu kuželníku, který patří státu, došlo? „Když jsme dělali strategii rozvoje, přišli jsme na to, že Ratibořice a Rozkoš jsou nejdůležitější lokality v našem území, které je potřeba posunout někam dopředu. První nás napadlo, že tady je kuželník, který byl v havarijním stavu a vypadalo to, že do dvou let možná spadne," vysvětlila manažerka MAS Zdeňka Hovorková.

Pak se MAS pustila do odvážného záměru, požádala o dotaci a rok a půl trvalo, než bylo dílo od myšlenky do konce hotovo. Za opravu poděkoval za Národní památkový ústav správce ratibořických památek Ivan Češka. Ocenil ji i starosta České Skalice Tomáš Hubka.

„Věřím, že to bude dobrým příkladem pro roky příští a urychlí to revitalizaci Babiččina údolí jako celku. Chceme vidět Ratibořice ve své kráse tak, jak je známe z Babičky Boženy Němcové, ale chceme je vidět také živé a plné návštěvníků, kteří si sem přijdou nejen připomenout historii, ale odpočinout si a účastnit se akcí," řekl Hubka.

Text: Pavel Bednář

foto: Jan HolýJazykové verze


Vyhledávání