Cesta: Aktuality / Benefice Nasajem s Masajem: Sekt při křtu skropil knížku Tanzánie – V zemi Masajů


Benefice Nasajem s Masajem: Sekt při křtu skropil knížku Tanzánie – V zemi Masajů

Benefiční hudební festival People for Africa aneb Nasajem s Masajem, který se uskutečnil v pátek 28.9. v českoskalické sokolovně, znovu pomáhal. Pořadatelům se podařilo vybrat na vstupném a občerstvení zhruba částku v hodnotě zhruba 850 amerických dolarů, které věnují na stavbu ubikace, kuchyně a toalety pro desítky sirotků z okolí vesnice Mto wa Mbu v daleké Tanzánii. "Drazí masajové a masajky na letošním festivalu jste na děti v MAJENGO přispěli na vstupném 26 796 Kč dobrovolné příspěvky (lahve) 8132 Kč tedy celkem krásných 34 928 Kč. Bohužel náklady na uspořádání (pronájem sokolky, výlep, cesťák Lauře...) stlačily tuto částku na konečných 16 918 Kč, tj. cca 850 USD. Díky vám všem. Ve čtvrtek letíme a peníze předáme! Vincenzo &Georgo :-)

Česká Skalice – Absolvovali učiliště a pak už se vídali jen sporadicky. Vše se osudově změnilo v roce 2009, kdy se potkali na srazu školy po třiceti letech v Opočně. Řeč je o Jiřím „Georgo“  Rosovi z Červeného Kostelce  a Václavovi „Vincenzovi“ Duškovi ze Dvora Králové nad Labem. Tito dva aktivní padesátníci a bývalí spolužáci se rozhodli, že spolu vyrazí na čundr do dalekých krajin. Zatímco Dušek už měl za sebou putování po Kanadě, USA a Mexiku, Rosovi učarovala Afrika, zejména Keňa, Tanzánie a Zanzibar.

Slovo dalo slovo a cestovatelé se rozhodli, že jejich cílem bude černý kontinent. A právě z první cesty vznikla poutavá knížka nazvaná Tanzánie – V zemi Masajů, kterou z deníkových poznámek sepsal Rosa a Dušek mu pomáhal vzpomínkami a výběrem fotografií.  „Musím si vždy všechno hned zapsat, jinak to rychle zapomenu,“ usmívá se Rosa. Křest knihy se uskutečnil v pátek 28. září v českoskalické sokolovně na třetím hudebním festivalu People for Africa aneb Nasajem s Masajem.

Čtivý cestopis pokřtili sektem Karel Šůcha, šéf kapely Laura a její tygři, která byla hlavní hvězdou festivalu, a malíř Jan Skořepa z Kuksu, žák legendárního Zdeňka Buriana. Ten je v Africe jako doma, jezdí tam už 17 let a místní mu neřeknou jinak než bílý Tanzánec. Výtěžek z koncertu a částečně také z prodeje knihy, bude věnován na pomoc více než stovce sirotků ve škole Majengo v tanzanské vesnici Mto wa Mbu.

Na první společnou cestu se Rosa s Duškem vypravili 4. ledna 2010. Třiatřicetidenní pobyt mapuje deníkovým způsobem knížka, která je doplněna černobílými fotografiemi. Cestopis nepopisuje pouze krásy africké přírody, ale je nabitý mnoha zážitky, setkáními s tamními obyvateli i zvyky. „Po opuštění vesnice se krajina začíná měnit. Vjíždíme obklopeni horami do kaňonu. Pod úpatím hory zahlédneme občas klasické masajské vesnice, kruhové bomy obklopené ohradou z roští na ochranu krav, koz a lidí. Děti z těchto vesnic k nám běží jako o závod, a i když to mnohokrát nestihnou, vždy nám mávají a smějí se na nás…“ zapisuje do deníku Rosa.

Pro africký pobyt cestovatelů je však důležité navázání nových přátelství. „Za zásadní považujeme seznámení s Masajem Mezhakem Zakariou, kamarádem malíře Honzy Skořepy. Právě Mezhak byl člověk, který byl iniciátorem toho, aby vznikla naše pomoc tanzánským školákům,“ vzpomíná autor knihy s tím, že si Tanzánii jako cíl cest i charitativní pomoci zvolili díky poloze, teplu a překrásné přírodě.

To už byl jen krok k rozhodnutí uvést myšlenku pomoci do praxe. „Nejdříve jsme se domluvili, že pomůžeme dostavět malou školku ve vesnici Mto wa Mbu.  V ní se děti učí jednotnou řeč – svahilštinu. Dochází tam děti z 58 kmenů, které jsou ve vesnici, a ty se musejí naučit jednotnou řeč, aby mohly jít do první třídy. Škola se otevírala 1. ledna letošního roku a v létě už prvních osmnáct dětí dostávalo pololetní vysvědčení,“ řekl Rosa.

Tentokrát však chtějí pomoci sirotkům, kterých je v Africe velké množství. „Nyní máme ještě větší cíl. Rádi bychom pomohli postavit ubikaci, kuchyň a toalety pro desítky sirotků z okolí vesnice Mto wa Mbu,“ představují další ze svých charitativních záměrů cestovatelé. Už v půlce října opět sednou do letadla směr Tanzánie, aby pokračovali ve své bohulibé misi. „Domů se vrátíme před Vánoci, ale v budoucnu bychom chtěli trávit půl roku v Africe a druhou část u nás doma,“ plánují Jiří Rosa a Václav Dušek.

Knížku Tanzánie - V zemi Masajů zakoupíte v prodejně Obuvi Hany Rosové v ulici Boženy Němcové v České Skalici.

Text a foto: Hynek Šnajdar


Jazykové verze


Vyhledávání