Cesta: Městský úřad / Sociálně správní odbor / Matrika / Události v zahraničí

Události v zahraničí

Matriční události narození, uzavření manželství nebo partnerství a úmrtí občana, ke kterému došlo na:

•  území cizího státu
  •  zastupitelském úřadu České republiky
  •  lodi nebo v letadle mimo území České republiky
  •  místě, které nepatří pod pravomoc žádného státu se zapisují do zvláštní matriky.

Na základě tohoto zápisu je vydán matriční doklad.

Žádost o zápis do zvláštní matriky se podává u zastupitelského úřadu České republiky, přímo na zvláštní matrice v Brně nebo u kteréhokoli matričního úřadu. Ke každé žádosti se přikládají potřebné doklady.

Zápis o matriční události a veškerá prohlášení žadatele, případně plná moc, musí být přiloženy v originále. Cizozemské listiny s potřebnými ověřeními a překladem do českého jazyka je vhodnější přiložit v úředně ověřené kopii, protože přiložené doklady se nevracejí, jsou součástí sbírky listin.

Žádost o zápis do ZM může podat:

u narození

•  osoba, které se zápis týká
  •  členové její rodiny - rodiče dítěte, prarodiče, vnoučata, případně manžel (bez plné moci)
  •  zákonný zástupce dítěte
  •  zplnomocněný zástupce

u uzavření manželství

•  osoba, které se zápis týká, v odůvodněných případech i manžel cizince
  •  členové její rodiny - rodiče, děti, prarodiče, vnoučata - na základě plné moci (musí zde být výslovně uvedena dohoda snoubenců o užívání příjmení jejich a jejich dětí, po uzavření manželství)
  •  zplnomocněný zástupce - na základě plné moci (musí zde být výslovně uvedena dohoda snoubenců o užívání příjmení jejich a jejich dětí, po uzavření manželství)

u úmrtí

•  členové rodiny zemřelé osoby - manžel, rodiče, prarodiče, děti případně vnoučata zemřelého (bez plné moci)
  •  osoba, které jsou známy osobní údaje zemřelého, a která předkládá listiny potřebné k zápisu

Kontakty:

Úřad městské části Brno - střed

zvláštní matrika

Husova 3

601 69, B r n o

fax.: 542 175 175

www.stred.brno.cz

Doklady potřebné k žádosti o zápis do zvláštní matriky:

1. platný průkaz totožnosti žadatele
  2. doklad o státním občanství České republiky osoby, které se zápis týká
  3. cizozemský matriční doklad, který se týká matriční události - rodný list, oddací list, úmrtní list (listiny vydané v cizině musí mít vyšší ověření - superlegalizaci naším ZÚ v cizině nebo doložku Apostille a poté být úředně přeloženy do českého jazyka)
  4. další doklady potřebné k ověření správnosti matričních skutečností, zapisovaných do matriční knihy, nelze-li je prokázat doklady uvedenými pod číslem 2),3)

Přesný soupis dokladů k jednotlivým událostem vyčtete z jednotlivých zápisů a žádostí

Kde získáte doložku Apostille:

Ministerstvo zahraničních věcí
Konzulární oddělení
Loretánské náměstí 5 - Toskánský palác
e-mail: info@mzv.cz www.mzv.cz

tel.: 224 181 111, 224 182 125

fax.: 224 310 018
(dotazy a připomínky)

úřední hodiny:

PO, ST

8.00 - 12.00 hod

13.30 - 17.00 hod

ÚT, ČT

PÁ 8.00 - 12.00 hod

Osobně na počkání, poštou 2 - 3 týdny

Správní poplatky:

Zápis do Zvláštní matriky Brno a následné vydání matričního dokladu je bez poplatku.

Všechny uvedené tiskopisy obdržíte u matrikářky.